رابطه ساز چیست؟
رابطه ساز چیست؟
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶
ساده سازی سخنرانی
ساده سازی سخنرانی
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

چگونه سخنرانی کنیم؟ مقوله بسیار مهمی است که باید همه به آن آگاه باشند که در ادامه مطالبی را در رابطه با چگونه سخنرانی کنیم؟ با شما به اشتراک می گذارم این سوال را بارها و بارها از من می پرسند که چگونه سخنرانی کنیم؟ در ادامه این مقاله راجب شناخت مخاطب و اینکه چگونه زمان سخنرانی را مدیریت کنیم صحبت خواهیم کرد. در رابطه با چقدر اطلاعات بدهیم و اینکه چگونه جواب سوال مخاطبان را بدهیم صحبت خواهیم کرد.

چگونه سخنرانی کنیم؟

تجربه نشان داده که هر سخنران حین سخنرانی دانش و تجربه خود را با مخاطبان به اشتراک می گذارد یعنی شکستهایی که در رابطه با موضوع سخنرانی داشته و پیدا کردن راه حلی که توانسته از زیر بار فشارهای وارد شده در آن شرایط را بازگو می کند. بعضی ها از خودشان انتظار دارند که در حین سخنرانی بی نقص باشند که این مسئله غیر ممکن است و در هر سخنرانی مشکلات به خصوص خود را دارد و هنر ما این است که در سخنرانی مدیریت بحران کنیم.

شناخت مخاطب

شناخت مخاطبان می توان در ارائه شما بسیار موثر باشد و به شما پیشنهاد می کنم که مبادا از این موضوع بی تفاوت بگذرید. اگر مخاطبان خود را بشناسید در چگونه سخنرانی کنیم؟ کار شما آسان تر می شود و متن سخنرانی را براساس حضار طراحی و تنظیم می کنید. چون از علایق، سن، شرایط، و موقعیت اجتماعی کسانی که می خواهید برایشان سخنرانی کنید اطلاعات دقیق در دست دارید. برای شناخت مخاطب می توانید از برگزار کننده سخنرانی سوال کنید.

مدیریت زمان سخنرانی

مدیریت زمان سخنرانی بسیار مهم است و اگر آن را نادیده بگیرید ممکن است تعداد زیادی از مخاطبان را همان لحظه یعنی حین سخنرانی از دست بدهید. که مطمئنم شما دوست ندارید هنگام سخنرانی مخاطبان خود را از دست بدهید. از برگزار کننده سخنرانی بخواهید که مدت زمان ارائه شما را برایتان تایین کند که این مسئله غیر مستقیم، نشان دهنده حرفه ای بودنتان است. وقتی قرار است ۱ساعت برای مخاطبان صحبت کنید، بهتر است که همان اول به آنها اعلام کنید چون ممکن است جای دیگری قرار داشته باشند. مطالب را طوری طراحی کنید که سر ۱ساعت به سخنرانی خود خاتمه بدهید.

اطلاعات کم و توضیح زیاد

نکته ای که اکثر سخنرانهای تازه کار رعایت نمی کنند، مخاطبان خود را با اطلاعات زیاد غرق می کنند که این بزرگترین اشتباه در سخنرانی است. باید نکات کم و سعی کنیم با توضیح دادن زیاد نکات گفته شده را پوشش دهیم، تا اینکه حضار موضوع برایشان ساده سازی شود. وقتی موضوع سخنرانی برای مخاطبان ساده می شود آنها هم میل به انجام دادن نکات گفته شده را بیشتر پیدا می کنند.

پیدا کردن جواب برای سوالات احتمالی

تا می توانید در مورد موضوع سخنرانی تحقیق و بررسی کنید. یعنی تمام منابع مربوط به موضوع را پیدا کرده و آنها را مطالعه کنید. سعی کنید سوالاتی که احتمال داره مخاطب در حین سخنرانی از شما بپرسد را پیدا کرده و برای هر کدام جواب منطقی پیدا کنید. ممکن است از شما سوالی نشود ولی ما به عنوان سخنرانی حرفه ای باید از هر لحاظ آمادگی داشته باشیم تا اینکه بتوانید سخنران خوبی باشیم.

اعتماد به نفش داشته باشید

مخاطبانتان دوست دارند به سخنرانی کسی که اعتماد به نفس دارد گوش دهند. وقتی ما تمام شرایطی که ممکن است در حین سخنرانی اتفاق بیفتد را بسنجیم و برای هر نوع اتفاق آمادگی داشته باشیم می توانیم نشان دهیم که از اعتماد به نفس بالایی برخورداریم. اعتماد به نفس از آمادگی بوجود می آید. بعد از کلیک کردن روی تصویر زیر می تواند کتاب آموزش سخنرانی را دانلود کنید.

کتاب آموزش سخنرانی

 

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *