آموزش سخنرانی-آموزش سخنرانی در جمع
آموزش سخنرانی حرفه ای
خرداد ۱۷, ۱۳۹۶
lecture training and eloquence
مهارت سخنرانی در جمع
خرداد ۲۴, ۱۳۹۶

نحوه سخنرانی شما باعث ایجاد وجه تمایز سخنرانی شما با بقیه سخنرانان می شود که این مسئله تمام و کمال به فعالیتهایی که شما قبل از سخنرانی و حین سخنرانی انجام می دهید دارد. در ادامه در رابطه با نکاتی که نحوه سخنرانی شما را بهتر می کند آشنا می شوید. نکاتی که برای نحوه سخنرانی آماده می کنید و روش توضیح دادن این نکات به چه شکل بهتر است باشد و بازخورد گرفتن در حین سخنرانی تا در رابطه با نیاز مخاطب سخنرانی کنیم.

با انتخاب چند نکته مهم

وقتی می خواهید در نحوه سخنرانی بهتر عمل کنید باید کل متن سخنرانی را بنویسید. یعنی در رابطه با موضوع در یک مکان ساکت می نشنید و هر چیزی به ذهنتان در رابط با موضوع سخنرانی می رسد را بنویسید هر چقدر بنویسید بهتر است چون آمادگی بیشتری خواهید داشت. ولی قرار نیست کل متن نوشته شده را برای مخاطبان روخوانی کنیم بلکه چند نکته مهم را از کل محتوا جدا کرده و در ارائه در رابطه با نکاتی که جدا کردیم و از همه مهمتر هستند توضیح می دهیم.

توضیح دادن نکات انتخاب شده

در نحوه سخنرانی وقتی نکات مهم را از بقیه جدا کردید و قرار شده که فقط راجب این چند نکته حین سخنرانی صحبت کنید مبادا وسوسه شوید و بخواهید از موضوع و نکات مهم خارج شوید چون موقع ارائه مطالب جدیدی به ذهنمان خطور می کنند که اکثر سخنرانها وسوسه می شوند و از مطالبی که قبل تر آماده کرده اند خارج می شوند و در کل از ساختار سخنرانی خود را رها کرده و محتوایی پراکنده به مخاطبان ارائه می کنند. پس این مسئله را مد نظر داشته باشید که در سخنرانی دچار مشکل نشوید. در شروع دید کلی راجب موضوع سخنرانی به مخاطبان بدهید تا نحوه سخنرانی شما جذاب تر شود و مخاطب را برای همراهی کردن در ادامه کنجکاو می کنید.

بازخورد گرفتن از نحوه سخنرانی

وقتی حرف از بازخورد گرفتن از نحوه سخنرانی می زنیم باید به آنها توجهی عمیق بکنید یعنی وقتی نکته اول را توضیح دادیم و می خواهیم به نکته بعدی برویم از مخاطبان سوال کنیم که این نکته را خوب متوجه شدید یا نیاز به توضیح بیشتر دارید؟ یا می توان از حالت چهره مخاطبان بازخورد بگیریم یعنی اگر متوجه شدید که خسته شده اند استراحت کوتاه بدهید یا اینکه از شوخی یا کار عملی برای خارج شدن از کسلی مخاطبان استفاده کنید. بازخورد گرفتن از نحوه سخنرانی یعنی اصلاح ارائه محتوا همان لحظه و این مسئله به مرور که بارها و بارها سخنرانی می کنید بیشتر آن را متوجه و بهتر عمل می کنید.

نصف کردن محتوای آماده شده

اکثرا سخنرانهای تازه کار گیر این دام می افتند که مبادا در سخنرانی مطالب کم بیاریم و وقت اضاف. ولی تجربه من در سخنرانی های متعددی که داشتم نشان داده که هر موقع این فکر که ممکن از محتوا کم بیارم بگذار زیاد اطلاعات جم آوری کنم یا ممکنه زمان اضاف داشته باشم را کرده ام دقیقا برعکس این مسئله اتفاق افتاده و زمان کمی برای ارائه کل محتوایی که جمع آوری کردم داشتم. پس این نگرانی را نداشته باشید و هر موقع نوشتن متن سخنرانی تان به پایان رسید نصف آن را حذف کنید و تمرکز خود را برروی توضیح دادن و درگیر کردن مخاطبان بگذارید مطمئنا نتیجه بهتری خواهید گرفت.

ابزار مورد نیاز در نحوه سخنرانی

ابزار سخنرانی به شما در توضیح دادن بهتر موضوع کمک می کند. ولی باید از قبل ابزار مورد نیاز را جمع آوری کرده باشید تا حین سخنرانی دچار مشکل و استرس نشوید. مثلا اگر قرار است از پروژکتور استفاده کنید از قبل مطمئن شوید که سالم است و خوب کار می کنید و یک بار برروی لبتاب خود تست کنید تا در صورت وجود داشتن مشکل قبل از سخنرانی آن را اصلاح کنید. اگر قرار است از کار عملی که نیاز به چسب/ کاغذ/ قیچی داشته باشد از قبل این ابزار به تعدا مخاطبان آماده کنید.

تمرین نحوه سخنرانی را قویتر می کند

اگر می خواهید سخنرانی مدیریت شده داشته باشید تا می توانید تمرین و سخنرانی کنید و بعد بازخورد بگیرید. چون تمرین کردن نحوه سخنرانی را قویتر می کند. البته در مقاله سخنرانی تمرین می خواهید بیشتر به این بحث پرداختیم که شما می توانید به آن مقاله رجوع کرده و با مطالعه مقاله سخنرانی تمرین می خواهد اطلاعات بیشتر در رابطه با تمرین سخنرانی کسب کنید.

سخنرانی مدیریت شده

 

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *