آموزش سخنرانی و سخنوری
اصول سخنرانی
خرداد ۲۹, ۱۳۹۶
dlayale tars az sokhanrani
دلایل ترس از سخنرانی
شهریور ۲۳, ۱۳۹۶

مدیریت ترس از سخنرانی راهی برای سخنرانی با چالش کمتر و هیجان بیشتر است. ولی نباید انتظار داشته باشیم که ترس از سخنرانی ریشه کن شود و ما با سخنرانی های مکرر دیگر ترسی نخواهیم داشت، برعکس چاشنی کردن کمی ترس در سخنرانی باعث می شود مطالب را با هیجان بیشتر ارائه کنید.

پس نتیجه می گیریم که ترس از سخنرانی هیچ وقت از بین نمی رود ولی به مرور مدت زمان آن کاهش می یابد.

برای مدیریت ترس از سخنرانی چند راه مهم و کاربردی که در ادامه خواهم گفت وجود دارد البته اینها همه راههای مدیریت ترس از سخنرانی نیستند، فقط چند راهکار ساده ولی کاربردی هستند که به سخنرانها در مدیریت ترس از سخنرانی کمک شایانی می کند.

برای اینکه بتوانیم ترس از سخنرانی را مدیریت کنیم می توانیم وانمود کنیم از سخنرانی کردن و صحبت در جمع نمی ترسیم. از قبل فکر همه چیز را کرده باشیم که مبادا اشکالی در ارائه بودجود بیایید و چند راهکار را در ذهن خود داشته باشیم تا در وقوع اشکال سریعا آن را برطرف کنیم تا اینکه به هم بریزیم و کار را خراب تر بکنیم.

قبل از ورود به صحنه سخنرانی و ارائه کردن تمرینات تنفسی و نرمشهایی که در ادامه خواهیم گفت می توان در مدیریت ترس از سخنرانی بسیار کارساز و چاره ساز باشند.

نکته بسیار مهم دوست با مخاطبان قبل از سخنرانی است که در ادامه مفصل نحوه ارتباط برقرار کردن با مخاطبان قبل از سخنرانی را خواهم گفت که شما با بکارگیری آن و اجرا کردن نکات مهمی که در ادامه خواهم گفت کارتان در سخنرانی آسان خواهد شد و از سخنرانی که انجام می دهید لذت می برید.

Public speaking training

وانمود کنید نمی ترسید

وقتی وانمود کنید که از سخنرانی نمی ترسید می توانید ترس از سخنرانی را می توانید مدیریت کنید و ادامه سخنرانی را قدرتمند اجرا کنید. وانمود کردن چیست؟ منظور از وانمود کنید که از سخنرانی نمی ترسید یعنی تصور کنید کسانی که به حرفهای شما گوش می دهند یا شما برای آنها سخنرانی می کنید به شما بدهکار هستند یا کارمندان شما در کسب و کارتان هستند و باید به صبحتهای شما گوش دهند تا شما اجازه دهید در مجموعه یا کسب و کارتان فعالیت کنند.

اثر روانی که این مسئله بر روی شما می گذارد باعث می شود که شما بدون ترس و با اعتماد به نفس آنچه را قصد دارید ارائه کنید راحت تر و محکم تر به مخاطبان انتقال دهید. تاثیر بعدی که این مسئله یعنی وانمود کردن از سخنرانی نمی ترسید باعث می شود شهامت جایگزین ترس از سخنرانی شود که در انتقال محتوا سخنرانی بهتر عمل می کند.

اما یک موضوع مهم ولی مسئله این را به خاطر داشته باشید که حق ندارید مخاطبان را تحقیر کنید یا دید بالا به پایین واقعی نصبت به مخاطبان داشته باشید و این راهکار فقط ذهنی است تا شما بتوانید با اعتماد به نفس و شجاعانه با ترستان روبرو شوید و اقدام به عمل داشته باشید نه اینکه خود را از مخاطبان سرتر بدانید.

همه چیز را آماده کنید

آماده گی از قبل برای مدیریت ترس از سخنرانی بسیار راه گشا است و باعث می شود که سخنرانی به جای فکر کردن به این مسئله که فکر کنم یه چیزی رو فراموش کردم یا اینکه  ممکن وسیله ای که در سخنرانی مورد نیاز من است را فراموش کردم تمرکزش را روی ارائه محتوا به مخاطبان قرار دهد. ولی این مسئله مستلزم آمادگی از قبل است نه حین سخنرانی، پس باید فکری برای این مسئله بکنیم تا در هنگام سخنرانی به مشکل بر نخوریم.

کاری که من و اکثر سخنرانهای حرفه ای انجام می دهند: لستی از تمام وسایلی که ممکن است در سخنرانی مورد نیاز باشد تهیه می کنیم و هرگاه قصد سخنرانی داشتیم طبق لیست ابزار مورد نیاز را با خود به همراه می بریم.

بعضی از ابزارهای مورد نیاز سخنرانی:

 1. پرزنتر
 2. جزوه چاپ شده سخنرانی
 3. یک دست لباس اضافی
 4. کاغذ و خودکار
 5. ویس ریکوردر
 6. و….

اینها فقط بعضی از وسایل مورد نیاز سخنران است و شما بسته به نیاز خودتان می توانید لیست وسایل سخنرانی خود را بنویسید و هرگاه می خواهید برای سخنرانی آماده شوید بسته به لسیت خودتان وسیله با خود ببرید تا دچار مشکل نشوید. داشتن لیست ابزار سخنرانی به مدیریت ترس از سخنرانی کمک شایانی می کند.

نرمش قبل از اجرا

معمولا کاری که برای مدیریت ترس از سخنرانی خیلی خیلی کارساز است نرمش کردن قبل از سخنرانی است. نرمش کردن به معنی انجام دادن حرکات کششی ساده و یا کمی رقص پا قبل از رفتن روی سن است که منجربه بالا رفتن آمادگی ارائه مطب و نشاط شما روی سن می شود.

البته نیاز نیست که خودتان را زیاد خسته کنید شا حرکاتی دشوار انجام دهید اصلا هم منظور من این نیست و چند حرکت کششی ساده و آرام کفایت می کند،

تا اینکه حرکات سنگین و تند تند انجام دهید و هنگامی که می خواهید روی سن بروید نفس نفس می زنید و تا می خواهید تنفس خود را به حالت قبلی برگردانید ممکن است دست پاچه شوید و کلا سخنرانی را خراب یا از کنترل خود خارج شود.

تمرین تنفسی ولی نه زیاد

تمرین تنفسی که در ادامه قصد دارم راجب آن صحبت کنم باید خیلی محتاطانه و حساب شده از آن استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است برعلیه شما عمل کند و خون اضافی به مغز برسد و باعث بیهوش شدن شما شود. پس خیلی محتاط باشید.

برای مدیریت ترس از سخنرانی هنگام فراخواندن شما یا می خواهید برروی سن یعنی همان جایی که سخنرانی می ایستد و سخنرانی می کند ۲ یا ۳ نفس عمیق بکشید و رها کنید. بازهم تاکید می کنم ۲ یا ۳ نفس آرام این مسئله باعث می شود که ترس از سخنرانی و نگرانی را تخلیه کنید.

در ادامه قصد دارم در رابطه با خوش و بش کردن با مخاطب قبل از اینکه سخنرانی را آغاز کنید صحبت کنم که چند ارتباط اولیه در مدیریت ترس از سخنرانی به کمک شما می شتابد.

با مخاطبان آشنا شوید

ارتباط گرفتن با مخاطبان قبل از اینکه سخنرانی را آغاز کنید چند نفع مهم دارد و کمک شایانی در ارائه محتوا می کند.

۱٫ نیاز مخاطب را متوجه می شوید و سخنرانی خود را طبق آن تنظیم می کنید.

۲٫ دانش مخاطب را متوجه می شوید که در چه سطحی از دانش است.

۳٫ دغدقه و علاقه اش نصبت به موضوع را متوجه می شوید.

۴٫ سن مخاطب و در چه جایگاه اجتماعی قرار دارد.

آشنا شدن با مخاطب قبل از اینکه سخنرانی روی سن برود اطلاعات ارزشمندی به دست می آورد که در حین سخنرانی می تواند مثالها و داستانها و محتوایی که قرار است ارائه کند را طبق آنها تنظیم و ارائه کند که این نوع سخنرانی خیلی مخاطب پسند است چون چیزهایی که مورد علاقه مخاطب است را به او انتقال می دهد.یعنی مخاطب مستقیم به سخنرانی می گوید چی برام بگو تا من راضی باشم با به حرفات گوش بدم.

مدیریت ترس از سخنرانی

مقدمه را حفظ کنید

یکی از پرفشارترین قسمت سخنرانی ۲ یا ۳ دقیقه اول سخنرانی است که سخنرانی فشار زیادی را متحمل می شود ولی به مرور و بعد از گذشت چند دقیقه کم کم این فشار برداشته می شود و کار سخنران راحت تر می شود.

اما یم موضوع مهم وقتی سخنران شروع می کند همه می خواهند بدانند که این شخص چه چیزی برای گفتن دارد و آیا ارزش این را دارد که ما در ادامه سخنران را همراهی کنیم. راهکاری که برای اول سخنرانی خیلی کار ساز است تا می توانید ۲ یا ۳ دقیقه اول سخنرانی را تمرین و سازماندهی کنید.

یعنی اگر کل سخنرانی را فرضا چهار بار تمرین می کنید دو یا سه دقیقه اول را ۲۰بار تمرین کنید یعنی باید چند دقیقه اول را از حفظ باشید این مسئله به مدیریت ترس از سخنرانی کمک می کند.

پیش گویی کنیم

تا می توانید پیش گویی کنید. چرا مهمه دلیلی که باعث می شود ما بترسم این است که مبادا خرابکاری کنیم که از ما سوالی شود که نتوانیم جواب دهیم یا اینکه وسیله ای خراب شود، یا برق سالن قطع شود، سیستم صوتی دچار مشکل شود و غیره.

اینها بعضی از مسائلی هستند که فکر کردن به آنها قبل از سخنرانی ما را دچار ترس از سخنرانی می کند و ما با پیشگیری و پیش گویی می توانیم مشکلات احتمالی را مدیریت کنیم و نگذاریم که برروی سخنرانی ما تاثیر منفی بگذارند.

در ادامه یکی از مشکلاتی را که ممکن است در سخنرانی رخ دهد و ما دچار ترس می شویم را مطرح می کنم و فکر کردن در رابطه با بقیه اتفاقاتی که احتمال رخ دادنش وجود دارد را به شما می سپارم.

هنگام ایجاد مشکل فنی

بعضی از سخنرانها را دیده ام که وقتی مشکل فنی مثل قطع شدن ویدئو پروژکشن یا خراب شدن لبتاب هنگام سخنرانی بوجود می آید سریعا خودشان دست بکار می شوند و می خواهند مسئله را حل و فصل کنند ولی نتیجه عکس اتفاق می افتد و به جای اینکه مشکل را برطرف کنند آن را دوبرابر می کنند.

پس در چنین مواردی باید چکار کرد؟ پرداختن به مسائل فنی سالن به سخنرانی ربطی ندارد چون آنجا مسئول فنی وجود دارد تا در رخ دادن چنین مشکلاتی سریعا آنها را برطف کند.

پس شما می توانید با گفتن این جمله که لطفا مسئول فنی را تشویق کنید تا سریعا مشکل فنی که رخ داده را برطرف کند و شما هم خیلی آرام در گوشه ای بایستید یا با مخاطبان خوش و بش کنید تا مسئول فنی مشکل را برطرف کند و ادامه سخنرانی را بدهید.

مدیریت ترس از سخنرانی

مخاطب دوست شماست

مخاطبانی که از وقت خود گذشتن و برای شنیدن صحبتهای شما آمده اند هیچ وقت دوست ندارند شما را شکست خورده ببینند. پس با این دید روی سن بروید که مخاطب دوست دارد سخنرانی برنده شود که این مسئله به شما کمک می کند ترس از سخنرانی را مدیریت کنید.

کاری که شما به عنوان سخنرانی باید به خوبی انجام دهید که نیاز به تمرین دارد سخنرانی مدیریت شده ارائه کنید تا مخاطب متوجه شود شما در رابطه با چه موضوعی و فایده این موضوع برای آن چیست شود. پس لطفا منفی نگری را کنارگذاشته و به مخاطبان به عنوان دوست نگاه کنید که مشتاق به شنیدن صحبتهای شما هستند.

مدیریت ترس از سخنرانی

جمع بندی مدیریت ترس از سخنرانی

در ادامه می خواهیم جمع بندی در رابطه با مطالبی که فوق گفته شده داشته باشیم. یعنی اگر می خواهید ترس از سخنرانی را مدیریت کنید باید کارهایی انجام دهید که منجربه موفقیت شما در سخنرانی می شود. وانمود کنید که نمی ترسید که این مسئله باعث افزایش اعتماد به نفس شما در سخنرانی می شود و می توانید شجاعت و شهامت را جایگزین ترس کنید.

تمام ابزارهایی که ممکن است برای سخنرانی نیاز است را به همراه داشته باشید و برای جلوگیری از فراموشی بعضی از ابزارها که ممکن است شما را دچار ترس و نگرانی کند چک لیست مورد نیاز خود را طراحی کنید و طبق آن ابزار مورد نیاز را به همراه بیاوردید.

راجب اهمیت نرمش قبل از سخنرانی و اینکه زیاد از حد نرمش نکنیم که هنگام رفتن روی سن دچار نفس نفس زدن شدید شویم فقط چند حرکت ساده می تواند فشار ترس را کمتر کند و دو یا سه نفس عمیق ولی کوتاه بکشید.

چند دقیقه قبل از شروع سخنرانی در سالن حضور داشته باشید و با مخاطبان آشنا شوید تا اطلاعاتی در رابطه با علایق، اطلاعاتی که دارند و نگرششان نصبت به موضوع دستگیرتان شود.

راجب دو یا سه دقیقه اول که نقش حیاتی در مدیریت ترس از سخنرانی دارند صحبت کردیم چون بیشترین فشاری که روی سخنران وارد می شود اوایل سخنرانی است و اینکه مخاطب دوست شماست و می خواهند شما برنده شوید.

اگر می خواهید سخنرانی مدیریت شده داشته باشید و در سخنرانی بدرخشید محصول زیر را تهیه کنید.

آموزش سخنرانی در جمع

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

2 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  بسیار عالی و موثر بود
  متشکرم استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *