آماده کردن متن سخنرانی
آماده کردن متن سخنرانی
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۶
سخنرانی و سخنوری را تمرین کنید
سخنرانی و سخنوری تمرین می خواهد
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶

معمولا سخنرانهای تازه کار فکر می کنند باید طوری سخنرانی کنند که هیچ مشکلی در ارائه نداشته باشند، و ضایع شدن هنگام سخنرانی را شکست کامل می دانند.

که این مسئله باعث می شود دیگر به سخنرانی ادامه ندهند و فرصتهای بسیار خوب که شخص می تواند به واسطه ی سخنرانی حاصل کند را از دست می دهند.

در ادامه قصد دارم نکاتی در رابطه با ضایع شدن هنگام سخنرانی با شما به اشتراک بگذارم.

ضایع شدن هنگام سخنرانی شکست نیست

وقتی این مسئله را پذیرفتم که  ضایع شدن هنگام سخنرانی شکست نیست بهتر توانستم مواقعی که در ارائه ضایع می شوم را مدیریت کنم.

ضایع شدن هنگام سخنرانی را اکثر سخنرانها تجربه کرده اند ولی بازهم به کار خود ادامه داده اند و بجای اینکه خود را سرزنش کنند سعی بر اصلاح برای بار بعد کرده اند. این نکته را همیشه به خاطر بسپارید که هر گاه در سخنرانی مسئله ای برای شما بوجود آمد سعی کنید که بار بعد آن را اصلاح کنید نه اینکه از ادامه مسیر دست بکشید

دو نوع ضایع شدن هنگام سخنرانی

سخنران به دو روش ضایع می شود، اولی سوتی می دهد یعنی اینکه کلمه را اشتباهی یا جا به جا بیان می کند، دومی خراب شدن اشیاء در محل برگزاری سخنرانی. در دو حالت اگر آماده باشید می توانید بهتر مسئله را مدیریت کنید.

سوتی دادن هنگام سخنرانی

سوتی دادن هنگام سخنرانی باعث خنده مخاطب می شود و معمولا اکثر سخنرانها وقتی سوتی می دهند و مخاطبان با صدای بلند می خندند کنترل خود را از دست می دهند و عصبانی می شوند که این مسئله ادامه ارائه محتوا را سخت می کند.

یعنی سخنرانی تمام انرژی خود را از دست می دهد و ادامه سخنرانی را غیر مفید دنبال می کند ولی نکته بسیار مهم این است، وقتی در سخنرانی سوتی می دهیم و مخاطبان می خندند ما هم با آنها بخندیم و در ادامه سخنرانی مدام به سوتی که دادیم رجوع کنیم و با مخاطبان بخندیم.

خراب شدن اشیاء هنگام سخنرانی

مسئله دومی که باعث ضایع شدن هنگام سخنرانی می شود خراب شدن اشیاء هنگام سخنرانی است.

برای این مسئله هم باید قبل تر چاره ای اندیشیده باشید که اگر مثلا پرژوکتور خراب شد باید چکار کنم؟ باید جزوه چاپ شده از کل متن سخنرانی داشته باشم و تک تک مشکلاتی که ممکن است هنگام سخنرانی بروز کنند را درنظر بگیرید و راه حل مناسب برایشان پیدا کنید تا در صورت نیاز سریعا کار درست را انجام دهید و ضایع شدن هنگام سخنرانی را کمتر تجربه کنید.

جلوگیری از ضایع شدن هنگام سخنرانی

نیاید کامل گرا باشیم و جلوگیری از ضایع شدن هنگام سخنرانی را به صفر برسانیم چون این کار اجتناب ناپذیر است ولی این جمله که آماده نشدن برای کاری آماده شدن برای شکست است را در نظر بگیرید و تا حد امکان برای سخنرانی خود آماده گی داشته باشید و مشکلاتی که ممکن است رخ دهند را قبل تر پیش بینی کنید. وقتی پیش بینی می کنید اگر فلان مشکل بوجود آمدن فلان راه حل را سریعا انجام می دهم با اعتماد به نفس بیشتری به سخنرانی خود ادامه می دهید، و مطمئنا ارائه موثرتر و با مشکلات کمتر خواهید داشت.

از ضایع شدن هنگام سخنرانی نترسید

از ضایع شدن هنگام سخنرانی نترسید و با قدرت کار درست را انجام دهید. همیشه مخاطبان شما دوست دارند که شما برنده باشید نه اینکه شکست شما را ببینند. بخاطر داشته باشید سخنرانی بی عیب و نقص وجود ندارد و ممکن است گاها هنگام سخنرانی دچار اشتباه شوید که باعث ضایع شدن هنگام سخنرانی می شود ولی بازهم تاکید می کنم مبادا از ادامه دادن دست بکشید.

 

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

1 دیدگاه

  1. نبیل گفت:

    سلام آقای سواری مقاله بسیار کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *