سخنرانی و سخنوری را تمرین کنید
سخنرانی و سخنوری تمرین می خواهد
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶
رابطه ساز چیست؟
رابطه ساز چیست؟
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶

سخنرانی و سخنوری در جمع چه کاربردی دارد؟ سخنرانی و سخنوری مقوله بسیار مهمی است که باعث ایجاد تمایز بین شما و بقیه حضار در جلسه یا روی سن می شود. سخنرانی و سخنوری در جمع اصولی دارد که در صورت رعایت کردن این اصول ساده و کمی تمرین می توانید سخنرانی مدیریت شده داشته باشید و با حرف زدن دیگران را با خود همراه می کنید. در ادامه قصد دارم به نکات مهمی در که برا ی سخنرانی و سخنوری در جمع باید رعایت شود بپردازم.

سخنرانی و سخنوری در جمع چیست؟

سخنرانی و سخنوری در جمع یعنی در رابطه با موضوعی که با ما هماهنگی شده طوری صحبت کنیم که حضار را برای تصمیم گیری بهتر و راحتتر کمک کنیم. که این مسئله ملزم به داشتن اطلاعات و تحقیق و نحوه ارائه محتوا توسط ما دارد. باید وقت بگذاریم و طوری سخنرانی را مدیریت کنیم که دیگران را با خود همراه کنیم.

نظر ریچارد دنی در رابطه با سخنرانی و سخنوری

نظر ریچارد دنی در رابطه با سخنرانی و سخنوری: ریچارد دنیالهام بخش ترین سخنران در حوزه کسب و کار در بریتانیا است. او نویسنده ۶ کتاب پرفروش است که کتابهای ریچارد دنی در ۴۶ کشور جهان و به ۲۶ زبان مختلف منتشر شده اند.من معتقدم که تقریبا تمام افراد، با استعداد سخنرانی متولد می شوند، زیرا سخنرانی و سخنوری هنری مرموز نیست تا تنها عده کمی آن قدر خوشبخت باشندکه مهارتهای آن را به ارث ببرند. در واقع، برای ترس از برخاستن و صحبت کردن در جمع علتی وجود ندارد. و به نظر من ابراهیم سواری سخنرانی و سخنوری در جمع مهارتی است که با تمرین کردن می توان آن را آموخت.

قبل از سخنرانی و سخنوری در جمع

قبل از سخنرانی و سخنوری در جمع باید آمادگی داشته باشید. یعنی در رابطه با موضوعی که قرار است راجب آن صحبت کنید تحقیق و بررسی کرده باشید. تا می توانید در رابطه با موضوع اطلاعات جمع آوری کنید ولی نیاز نیست که تمام اطلاعاتی را که جمع آوری کرده اید، هنگام ارائه تمام آن مطالب را بگویید ولی باید آمادگی کامل داشته باشید تا در صورت نیاز از اطلاعاتی که قرار نیست در سخنرانی خود بگویید استفاده کنید. تحقیق و بررسی قبل از سخنرانی در رابطه با موضوع به شما کمک می کند که اعتماد به نفس داشته باشید.سخنرانی خود را از سیر تا پیاز بنویسید و چند نکته مهم را مطرح کنید و راجب آنها توضیح بدهید. توضیح دادن در رابطه با نکاتی که ارائه می کنید باعث می شود که مخاطبانتان بهتر متوجه مطالب ارائه شده شوند.

تصویر سازی قبل از سخنرانی

تصویر سازی قبل از سخنرانی را طوری انجام دهید که وقتی روبروی مخاطبان قرار می گیرید از آمادگی که دارید مخاطبانتان را حیرت زده کنید. تصویر سازی قبل از سخنرانی به این شکل است که اگر سخنرانی شما یک ساعت باشد یا هرچند زمان سخنرانی باشد فرقی نمی کند. در جایی ساکت قرار می گیرید و تمام مطالبی که آماده کرده اید را ذهنی تمرین می کنید. با همان لباسی که قرار است در سخنرانی حضور داشته باشید و طوری ذهنی تمرین می کنید که گویی بارها و بارها همین متن سخنرانی را با همین مخاطبان اجرا کرده اید.

حین سخنرانی و سخنوری در جمع

حین سخنرانی و سخنوری در جمع باید توجه کنید که در شروع سخنرانی سریعا هنگامی که روبروی مخاطبان قرار گرفته اید، سراغ بحث اصلی نروید و چند ثانیه ای سکوت کنید و سر را بالا نگه دارید و به مخاطبان لبخند بزنید تا مخاطبان سکوت کنند. یه شروع قدرتمند داشته باشید یعنی سعی کنید با گفتن مطلبی که جلب توجه کند نگاه حضار را به طرف خود هدایت کنید. می توانید از آمار و ارقامی که اخیر در رابطه با موضوع سخنرانی منتشر شده صحبت کنید، یا داستان کوتاه شکست شما و پیدا کردن راه حل شما در رابطه با موضوع سخنرانی استفاده کنید. سخنرانی خود را با سوال شروع کنید و می توانید خودتان سوال را جواب دهید.

مشخص کردن پیام سخنرانی و سخنوری

فرض کنید سخنرانی روبروی شما ایستاده و در حال صحبت کردن است ولی فقط صحبت می کند و مخاطبان نمی دانند که قرار است چه اتفاقی بیفتد چون هدف سخنرانی از سخنرانی کردن را نمی دانند چه حسی به شما می دهد؟ وقتی ما سخنرانی می کند می خواهیم به مخاطبان جهت تصمیم گیری بهتر کمک کنیم نه اینکه آنها را سردرگم و کلافه کنیم. پس در اول سخنرانی به مخاطبان بگویید که چرا در رابطه با این موضوع می خواهید صحبت کنید و شنیدن صحبتهای شما در چنین شرایطی به چه دردشان می خورد. یعنی اول یک دید کلی از موضوع سخنرانی به آن بدهید و بعد وارد جزئیات شوید تا درک و فهم موضوع راحت تر شود، و مخاطبان بهتر به شما گوش می دهند و با سخنرانی همراهی می کنند

بعد از هر سخنرانی و سخنوری

بعد از هر سخنرانی و سخنوری در جمع چه باید کرد؟ بعد از هر سخنرانی وسخنوری در جمع باید خود را ارزیابی کنیم و نکات ضعف و قوت سخنرانی خود را پیدا کنیم و در صورت نیاز نکات ضعف را اصلاح کیم. البته خیلی ها بعد از سخنرانی و سخنوری در جمع به فکر ارزیابی ارائه خود نیستند و این مسئله باعث می شود که مدام اشتباهاتی در سخنرانی خود داشته باشند بدون اینکه خودشان متوجه این موضوع شوند. ولی شما اگر می خواهید به سخنران خوبی تبدیل شوید باید مدام در حال بازخوردگیری از سخنرانی و سخنوری خود باشید و راه حلهایی جهت برطرف کردن مشکل بیابید تا بار بعد چنین اشتباهی نکنید. البته ممکن است اشتباه جدیدتری بکنید و در چنین شرایطی خوشحال باشید چون اشتباه جدید و عدم تکرار اشتباه قدیم نشانه رشد شما در سخنرانی و سخنوری در جمع است.

تمرین و تمرین و تمرین کنید

تمرین و تمرین و تمرین کنید تا در سخنرانی و سخنوری در جمع بدرخشید. برای یادگیری مهارت باید تمرین کرد و تمام نکات مهم که قبل تر گفته شده را باید تمرین کنید تا نتیجه مطلوب شما حاصل شود نه اینکه فقط این مطالب را بخوانید. با مطالعه کردن این مقاله دانش شما افزایش پیدا می کندولی با تمرین کردن مهارت شما افزایش پیدا می کند.

 

آموزش سخنرانی و سخنوری در جمع

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *