ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی
خرداد ۱, ۱۳۹۶
آموزش سخنرانی-آموزش سخنرانی در جمع
آموزش سخنرانی حرفه ای
خرداد ۱۷, ۱۳۹۶

وقتی حرف از سخنرانی مدیریت شده می زنم، یعنی اینکه طوری در جمع ظاهر می شویم که همه از آمادگی مان شگفت زده شوند و به مرور وقتی با به کار گیری نکاتی که در ادامه خواهم گفت بتوانید بیشتر مدیریت سخنرانی خود را در دست بگیرید می توانید تاثیر بیشتری بر روی مخاطبانتان با سخنرانی مدیریت شده بگذارید. برای هر سخنرانی باید کارهایی را انجام دهیم تا در حین سخنرانی و بعد که ما نیستیم از مطالبی که ارائه کردیم مخاطبانمان صحبت کنند. پس در ادامه راجب سه مبحث مهم و کاربردی که شامل قبل از سخنرانی، حین سخنرانی، و بعد از سخنرانی صحبت خواهم کرد.

سخنرانی مدیریت شده(قبل از سخنرانی)

برای اینکه بتوانیم حین سخنرانی موضوع مورد نظر را خوب توضیح بدهیم و نتیجه مطلوب را از سخنرانی خود بگیریم باید قبل از سخنرانی اقداماتی کوچک ولی کاربردی و تاثیر گذار انجام دهیم. در ادامه به شما راههایی که باعث می شود با اعتماد به نفس مطالب خود را ارائه کنید و بازخورد خوبی از مخاطب بگیرید را مورد بحث قرار می دهم.

 1. تحقیق و بررسی: در رابطه با موضوع سخنرانی تا می توانید اطلاعات ارزشمند و مربوط جمع آوری کنید. البته قرار نیست در سخنرانی خود همه اطلاعات جمع آوری شده را مطرح کنید ولی داشتن اطلاعات زیاد آماده گی ما را در حین ارائه بالا می برد. بزرگترین اشتباه اکثر سخنرانها انباشت اطلاعات در ذهن مخاطب است، در صورتی که باید روش استفاده از اطلاعات را با توضیح دادن موضوع به حضار آموزش دهیم. وقتی اطلاعات مربوط به سخنرانی را جمع آوری کنیم مطمئنا سخنرانی مدیریت شده خواهید داشت.
 2. شناخت مخاطب: مخاطبان من چه کسانی هستند؟ و چگونه می توانم نیاز آنها را برطرف کنم؟ علایق آنها چیست؟ یعنی بر اساس مخاطبان سخنرانی خود را طراحی و ارائه کنم نه براساس نیاز و علایق خودمان.
 3. تصویر سازی: وقتی در رابطه با موضع سخنرانی تحقیق کرده اید و مطالب مورد نظر را جمع آوری کرده اید و از علایق و نیازهای مخاطبان آگاه شده اید باید تا می توانید تمرین کنید. تصویر سازی بهترین تمرین سخنرانی برای من و تمام کسانی که از این روش برای تمرین کردن سخنرانی استفاده کرده اند است. در یک محیط آرام وساکت می نشینید و تمام سخنرانی خود را در ذهن خود مرور می کنید، تا حین سخنرانی از آمادگی بیشتری برخوردار باشید.

حین سخنرانی

کمی قبل تر گفتیم برای ارائه بهتر حین سخرانی باید قبل از سخنرانی آمادگی لازم داشته باشیم. وقتی تمام اطلاعات مربوط را جمع آوری کرده اید و نوبت به سخنرانی می رسد حین سخنرانی باید بتوانید مطالبی که آماده کرده اید را طوری مطرح و توضیح دهید که مورد فهم همگام واقع شود نه اینکه اصلا نداند که شما راجب چه چیزی صحبت می کنید و موضوع سخنرانی را درست متوجه نشوند. حین سخنرانی سه نکته را باید در نظر بگیرید، اگر می خواهید در سخنرانی بدرخشید و مخاطبان از بودن با شما لذت ببرند. یک شروع خوبی داشته باشید، موضوع سخنرانی را طوری که مورد توجه همگان باشد توضیح دهید، سه پایان قدتمند و به یادماندنی داشته باشید که در ادامه قصد دارم این سه نکته را توضیح دهم.

 1. شروع سخنرانی: در شروع باید کاری کنید که مخاطبان به شما توجه کنند و باعث جلب توجه آنها شوید.
 2. گفتن داستان: می توانید داستان زندگی خودتان یا شخص دیگری که از شکست به موفقیت رسیده را بگویید، چون مردم علایق شدید به داستان دارند و کنجکاو می شوند که بقیق داستان را گوش بدهند.
 3. گفتن آمار و ارقام: آمار و ارقام به روز در رابطه با موضوع سخنرانی را مطرح کنید.
 4. سوال پرسیدن: یک روش دیگر پرسیدن سوال باز تا باعث یخ شکنی و ارتباط بهتر با مخاطبان می شود.

توضیح دادن موضوع

برای اینکه بتوانید سخنرانی مدیریت شده داشته باشید، موضوع سخنرانی را باید خوب توضیح دهید که این مسئله بستگی به آمادگی قبل از سخنرانی دارد یعنی شما تا چه حد در رابطه با موضع سخنرانی اطلاعات جمع آوری کرده اید و تا چه حد آمادگی دارید تا به بهترین شکل روبروی مخاطبان ظاهر شوید. وقتی می خواهید موضوع سخنرانی را توضیح دهید برای بهتر جا افتادن موضوع  از روشهایی که در ادامه خواهم گفت استفاده کنید.

 1. استفاده از تصویر: آدمها با تصویر بهتر ارتباط برقرار می کنند و وقتی از تصویر برای انتقال بهتر موضوع استفاده می کنید یادگیری مخاطبان افزایش می یابد، و مطالبی که ارائه می کنید قابل حزم تر می شوند.
 2. داستان شخصی: همان طور که قبل تر گفتم داستان باعث می شود مخاطبان بیشتر به صحبتهای شما گوش دهند و همراه خوبی در ادامه خواهند شد.
 3. کارهای عملی: برای جلوگیری از خستگی و یکنواختی در حین سخنرانی از مخاطبان بخواهید کارهای عملی انجام دهند. مثال: بایستند و با بقل دستی خوش و بش کنند، یا اینکه تمرینی بدهید که در گروههای چند نفره با همدیگر انجام دهند.
 4. عدم انباشت اطلاعات: یک نکته را بگویید و همان نکته را با مثال داستان و یا کارعملی توضیح بدهید بهتر از آن است که پنج نکته بگویید و خوب توضیح ندهید.

پایان سخنرانی مدیریت شده

قبل از سخنرانی تحقیق و بررسی کرده اید، ساعتها تمرین کرده اید و حین سخنرانی مطالب را خوب توضیح داده اید، ولی اگر پایان قدرتمند نداشته باشید مطمئنا مخاطبان بعد از خارج شدن تمام صحبتهای شما را فرآموش خواهند کرد و این مسئله یعنی عدم موفقیت سخنرانی در ارائه سخنرانی است. در ادامه چند نکته که در پایان سخنرانی باید رعایت کنید را به شما خواهم گفت که اگر این نکات را رعایت کنید مطمئنا سخنرانی به یادماندنی برای مخاطبان خود خواهید داشت.

 1. جمع بندی: کل مطالبی که در سخنرانی ارائه کرده اید را در آخر جمع بندی کنید چون مخاطبان نکاتی که یک ساعت پیش گفته شده را ممکن است به یاد نداشته باشند. یعنی آنچه در سخنرانی گذشت را یک بار دیگر با مخاطبان مرور کنید.
 2. سوال از مخاطبان: برای مطمئن شدن از نحوه ارائه مطالب و عدم فراموشی محتوای سخنرانی در رابطه با موضوعی که مطرح کرده اید از مخاطبان سوالاتی بپرسید و اگر هم نتوانستند جواب بدهند خودتان جواب بدهید. هشدار: با سوال کردن نباید مخاطب احساس کند که قصد تحقیر او را دارید.
 3. تشویق: روشی که بسیار کار ساز از تشویق کردن مخاطبان برای انجام دادن نکات گفته شده بعد از سخنرانی و پاداشی که با به اجرا گذاشتن این نکات بدست می آورند است. به آنها یادآوری کنید که بدون اقدام سریع هیچ اتفاقی نمی افتد و تغییری حاصل نمی شود.
 4. اقدام به عمل: یک دستور عمل که می توانند بعد انجام دهند شما را از بقیه سخنرانها متمایز می کند و خاطره شما در ذهن مخاطب به عنوان فرد حرفه ای قرار می گیرد.

بعد از سخنرانی

کاری که اکثر سخنرانی های تازه کار انجام نمی دهند تحلیل سخنرانی خود بعد از سخنرانی است. برای پیشرفت کردن در هر زمینه ای باید عملکرد خود را مدام بررسی و نکات قوت را بیشتر تقویت کنید تا به طور خودکار نکات ضعف کمرنگ تر شوند. در ادامه به نکاتی که بعد از سخنرانی باید انجام دهید می پردازیم.

 1. پیدا کردن نکات قوت و ضعف: همه سخنرانها دچار اشتباهاتی می شوند ولی با تحلیل بعد از سخنرانی بار بعدی این اشتباهات را تکرار نمی کنند وقتی متوجه ضعف خود می شویم بار بعدی آن را تکرار نمی کنیم.
 2. عدم افسردگی: به مرور و با تمرین کردن بهتر می شوید پس وقتی اشتباه کردید افسرده یا کنار نکشید برعکس با قدرت به کار خود ادامه دهید.
 3. پیدا کردن راه حل: راه حلی برای عدم تکرار اشتباه در سخنرانی پیدا کنید و روی کاغذ بنویسید تا بار بعدی ناخودآگاه اشتباه نکنید.

وقتی می خواهید سخنرانی مدیریت شده داشته باشید باید، قبل از سخنرانی آمادگی داشته باشید، در حین سخنرانی با قدرت شروع کنید طوری که مخاطبان به شما توجه کنند، موضوع درخواستی را خوب توضیح بدهید، و با پایانی قدرتمند سخنرانی خود را به یاد ماندنی کنید، بعد از سخنرانی خود را تحلیل کنید و نکات قوت و ضعف خود را بنویسید.

در دروه سخنرانی مدیریت شده شرکت کنید و در رابطه با آموزش سخنرانی در جمع بیشتر اطلاعات داشته باشید.

آموزش سخنرانی در جمع

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *