ابراهیم سواری در چگونه سخنرانی کنیم؟
چگونه سخنرانی کنیم؟
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶
ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی
خرداد ۱, ۱۳۹۶
ساده سازی سخنرانی

ساده سازی سخنرانی کنید

ساده سازی سخنرانی مخاطبان شما را به وجد می آورد و شما را به دید یک سخنران حرفه ای از منظر حضار حساب می کنند که در صورت رعایت نکردن ساده سازی سخنرانی به مشکل بر می خورید. چون خیلی ها متوجه توضیحاتی که سخنران ارائه می کند نمی شوند و این یعنی شما ارائه کننده مطلب خوبی نیستید. در ادامه در رابطه با چند روش ساده سازی سخنرانی صحبت خواهیم کرد.

ساده سازی سخنرانی را رعایت کنید

وقتی می گویم ساده سازی سخنرانی را رعایت کنید خیلی ها به من می گویند که بستگی به مخاطب دارد که ما به چه شکل صحبتهای خود را مطرح کنیم. ولی مسئله مهم این است که همه آدمها و حتی دانشمندان یا فیلسوفان جهان از توضیحات ساده بسیار لذت می برند و به نظر من مطلبی که ساده نیست حتما خیلی پیچیده است و ما آدمها از موضوعات پیچیده اذیت می شویم چون باید برای فهم این موضوعات بیشتر انرژی بگذاریم. همیشه خودتان را جای مخاطبان قرار دهید و از دیدگاه مخاطب به محتوای سخنرانی نگان کنید که در ادامه در رابطه با منافع اینکه خود را جای مخاطبان بگذاریم صحبت خواهیم کرد.

خود را جای مخاطبان قرار دهید

وقتی نیاز به خرید وسیله ای برای خانه هستید اولین فرشنده ای که به ذهنتان می رسد کیست؟ حتما اولین گزینه برای خرید کردن کسی که دوست شما است می باشد. ما با دوستانمان بیشتر احساس راحتی می کنیم و معمولا خرید های ما از دوستانمان و یا کسانی که می شناسیم است. چون آدمها به کسانی که می شناسند بیشتر اعتماد می کنند تا به غریبه ها وقتی خود را جای مخاطبان قرار دهید و از منظر حضار متن سخنرانی را طراحی و ارائه کنیم، مخاطبان با ما احساس راحتی بیشتر ی می کنند و تصمیم می گیرندکه در ادامه با ما بیشتر همراه شوند.

در رابطه با موضوعی که شک دارید

وقتی در رابطه با موضوع سخنرانی شک دارید یا مطمئن نیستید که اطلاعاتی که ارائه می کنید صحیح است یا خیر بهترین کار حذف آن اطلاعات است یا راه دوم جست و جو در رابطه با صحت موضوعی که می خواهید در سخنرانی خود مطرح کنید است. یک شب قبل از سخنرانی، مطالبی را که قرار است روز بعد مطرح کنید را مرور کنید و آنها را به دوست مورد اعتماد خود نشان دهید شاید مطلب جدیدتری به ذهنتان خطور کند یا آن دوست بتواند در پیدا کردن یا ارائه بهتر مطالب به شما کمک کند.

الگوی سخنرانی تان باشید

یا چیزی نگویید یا اگر می گویید باید خودتان اجرا کننده آن نکته باشید. یعنی وقتی من است سخنرانی صحبت می کنم و می گویم که باید سخنرانی را تمرین کنید باید خودم هم سخنرانی را تمرین کرده باشم. که همین طور هم هست من روزانه در اتاق مطالعه ام سخنرانی را تمرین می کنم. و اگر نکته ای را که خودتان انجام نمی دهید به مخاطبان اجرا کردنش را توصیه نکنید چون مخاطبان از نوع گفتن یا زبان بدن متوجه می شوند و این اتفاق خوبی نیست. سخنران حرفه ای برای ساده سازی سخنرانی ناصادقی نمی کند، بلکه تجربه اش را صادقانه می گوید که تاثیرش بر روی مخاطبان بیشتر می شود.

قدرت تصاویر برای ساده ساده سازی

برای ساده سازی سخنرانی از تصاویر مربوط به موضوع سخنرانی و سخنوری خود استفاده کنید چون تاثیر شایانی در انتقال پیام دارد. اگر وسایل کمک آموزشی دارید مانند پروژکتور می توانید از آن برای نشان دادن تصویر برای ساده سازی سخنرانی استفاده کنید و اگر وسایل کمک آموزشی ندارید می توانید از کلمات تصویر و دقیق استفاده کنید که در ذهن مخاطب تصویری از صحبتهای شما شکل بگیرد که این مسئله به بالا رفتن یادگیری و ماندگاری مطالب در ذهن مخاطبان بسیار موثر است.

مثالهای ملموس بزنید

وقتی حرف از مثالهای ملموس می شود یعنی اینکه مثالهایی که مردم یا مخاطبان هدف شما آنها را تجربه یا درمحیط کار و اجتماع خود دیده اند. مثالهای ملموس یعنی مثالهای بومی شده نه اینکه مثالهای خارجی و ناملموس برای مخاطبان در رابطه با موضوع سخنرانی بزنید. مثال باعث می شود در توضیح دادن بهتر و موثرتر عمل کنید که این مسئله حرفه ای و آمادگی سخنران را نشان می دهد و به ساده سازی سخنرانی کمک می کند.

در ادامه اگر می خواهید راجب آموزش سخنرانی و سخنوری بیشتر اطلاعات داشته باشید بر روی تصویر زیر کلیک کنید و کتاب نوشته شده برای سخنرانی را رایگان دانلود کنید.

کتاب آموزش سخنرانی

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *