موترترین روش انتقاددرگفتگو
موثرترین روش انتقاد در گفتگو
اسفند ۳۰, ۱۳۹۵
روش صحیح گفتگو

ابراهیم سورای

اگر فکر می کنید که به گفتگوی موثر نیاز دارید این مقاله را بخوانید.  چون اکثرا روش صحیح گفتگو کردن را بلد نیستند و حتی حاضر نیست روش صحیح گفتگوی کردن را آموزش ببنند. من ابراهیم سواری نویسنده کتاب۱۰ شاه کلید سخنرانی در این مقاله قصد دارم چند روش صحیح گفتگو کردن را با شما به اشتراک بگذارم، بعد از خواندن مقاله روش صحیح گفتگو کردن شما می توانید در قلب دیگران نفوذ کنید.

گوش دادن در گفتگو

در روش صحیح گفتگو کردن ما بیشتر گوش می دهیم و کمتر صحبت می کنیم. چون اکثرا گوش کردن را بلد نیستند یا فکر می کنند اگر در گفتگو کردن بیشتر گوش دهند مخاطب فکر می کند که حرفی برای گفتن ندارند که این نوع فکر کردن در رابطه با روش صحیح گفتگو کاملا اشتباه است ما باید خوب گوش کنیم و متوجه بشیم علایق شخص مقابل چیست و در رابطه با علایق طرف مقابل صحبت کنیم چون همه انسان ها به توجه نیاز دارند و ما وقتی در گفتگو با بکارگیری روش صحیح گفتگو کردن به دیگران توجه کنیم دیگران با ما دوست می شوند و در قلب آنها به عنوان شخص دوست داشتنی محسوب می شویم. که یکی از منافع استفاده از روش صحیح گفتگو کردن مورد تایید مردم قرار گرفتن است. پس اگر می خواهیم در گفتگو کردن بر روی دیگران تاثیر بگذاریم خوب گوش دادن را تمرین کنیم.در ادامه در رابطه با یکی دیگر از روش صحیح گفتگو کردن صحبت خواهم کرد.

ارتباط چشمی در گفتگو

داشتن ارتباط چشمی در گفتگو یکی دیگر از روش صحیح گفتگو کردن است که به باعث می شود طرف مقابل حس خوبی نصبت به ما داشته باشد. درادامه در رابطه با ارتباط چشمی در گفتگو کردن صحبت خواهیم کرد. ارتباط چشمی در گفتگو با خیره شدن در گفتگو فرق می کند. وقتی در گفتگو کردن به طرف مقابل خیر می شویم مخاطب حس خوبی را تجربه نمی کند و احساس می کند که اتفاقی افتاده که ما به مخاطب در گفتگو کردن خیره شده ایم. پس در روش صحیح گفتگو کردن به مخاطب خیره نمی شویم ولی در ارتباط چشمی در گفتگو هر ۴ یا ۵ ثانیه به چشم چپ و هر ۴ یا ۵ ثانیه به چشم راست نگاه می کنیم طوری که شخص متوجه جا به جا شدن چشمانمان هنگام گفتگو کردن نشود و مخاطب را در گفتگو معذب نکنیم. ارتباط چشمی در گفتگو نیاز به تمرین دارد چون یکی از مهمترین روش صحیح گفتگو کردن است که باعث می شود مخاطب احساس کند ما به آن توجه می کنیم و به صحبتهایش علاقه نشان می دهیم.

هدف مشترک در گفتگو

روش صحیح گفتگو کردن باید طوری باشد که هدف مشترک در گفتگو موجود باشد. یعنی اینکه در رابطه با چیزی که به نفعه طرفین است صحبت شود و در غیر این صورت گفتگو یک طرفه می شود البته گاها طرف می خواهد در رابطه با کاری از ما مشورت بگیرد در آن گفتگوها ما فقط خوب گوش می دهیم و سوالات بیشتری هر کجا نیاز بود می پرسیم تا در گفتگو کردن بتوانیم به شخصی که از ما در خواست کمک کرده در انجام بهتر کارهایش کمکش کنیم. هدف مشترک در گفتگو داشتن باعث جذاب شدن گفتگو می شود که در روش صحیح گفتگو کردن باید بسیار آن را به کار بگیریم تا هم شنونده خوبی باشیم و هم گوینده موثری باشیم در غیر این صورت گفتگو به هیچ نتیجه ای نمی رسد. یعنی روش صحیح گفتگو کردن بکار گرفته نشده است.

جمع بندی در گفتگو

جمع بندی در روش صحیح گفتگو کردن بسیار موثر است و وقتی در آخر گفتگو کردن جمع بندی از گفتگو کردن داشته باشیم می توانیم از یاد آوری نکات مهم گفتگو مطمئن می شویم یا از فرآموش نکردن نکات مهم یا قول و قرارهایی که در گفتگو گذاشته ایم اطمینان حاصل می کنیم. پس نتیجه می گیرم که در روش صحیح گفتگو کردن باید گوش دادن در گفتگو کردن را تمرین کنیم و ارتباط چشمی در گفتگو داشته باشیم و هدف مشترک در گفتگو داشته باشیم و جمع بندی در گفتگو داشته باشیم تا در گفتگوکردن تاثیر مثبت بر طرف مقابل بگذاریم و دوستی خود را محکم کنیم.

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

2 دیدگاه ها

  1. Hossein گفت:

    سلام
    آموزش گفتگو کردن را خواندم مفید بود با آرزوی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *