ketabesokhanrani
بیا با هم توافق کنیم
فروردین ۲۸, ۱۳۹۶
آماده کردن متن سخنرانی
آماده کردن متن سخنرانی
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۶

دلیل فراموش کردن متن سخنرانی

به نام آنکه دارای جهان است، خداوند تن و عقل و روان است. من ابراهیم سواری هستم و قصد دارم مطالبی بسیار کاربردی و عملی  در رابطه با عوامل فراموش کردن متن‌ در سخنرانی با شما به اشتراک بگذارم یکی از بزرگ‌ترین ترس کسانی که می‌خواهند سخنرانی کنند فراموش کردن مطالبی که قصد دارند در سخنرانی بگویند است. تصور کنید که در مقابل جمع ایستاده‌اید و بااینکه مدت‌زمان زیادی را به تمرین و آماده شدن برای سخنرانی وقت اختصاص داده‌اید، وقتی می‌خواهید سخنرانی خود را شروع کنید تمام متن سخنرانی را فراموش می‌کنید و درنهایت موفقیت شما در سخنرانی رقم نمی‌خورد. در ادامه قصد دارم راه‌حل‌های مؤثر که با شرکت در کارگاه‌های آموزشی،خواندن کتاب آموزش سخنرانی و سخنرانی‌هایی که داشته‌ام تجربه کردم را با شما به اشتراک بگذارم.

sokhanrani

نداشتن دشت نوشته در سخنرانی

یکی از دلایل فراموش کردن متن در سخنرانی نداشتن دست‌نوشته است و ما به‌عنوان سخنرانی یعنی کسی که می‌خواهد موضوعی را توضیح دهد باید دست‌نوشته داشته باشیم و بتوانیم در مواقع ضروری به دشت نوشته در سخنرانی رجوع کنیم. دست‌نوشته در سخنرانی به سخنران اعتمادبه‌نفس می‌دهد و یکی از عوامل فراموش کردن متن سخنرانی را خنثا می کند، البته منظورم از دست‌نوشته متن تایپی یا روخوانی از متن نیست. اگر می‌خواهید در رابطه با دست‌نوشته در سخنرانی مطالبی را بخوانید، من در کتاب ۱۰ شاه‌کلید سخنرانی در رابطه بااهمیت دست‌نوشته در سخنرانی و نحوه استفاده از دست‌نوشته در سخنرانی یک‌فصل را به آن اختصاص داده‌ام و شما می‌توانید با رجوع به کتاب ۱۰ شاه‌کلید سخنرانی در رابطه با دست‌نوشته بیشتر مطالعه کنید. ولی در ادامه قصد دارم در رابطه با اعتماد نکردن به حافظه در سخنرانی مطالبی را ارائه کنم، چون اعتماد کردن به حافظه یکی دیگر از عوامل فراموش کردن متن در سخنرانی است.

اعتماد کردن به حافظه در سخنرانی

یکی دیگر از اشتباهاتی که سخنران‌های تازه‌کار مرتکب می‌شوند اعتماد کردن به حافظه در سخنرانی است یعنی اینکه متن سخنرانی را حفظ می‌کنند یا به زبان ساده متن سخنرانی را به حافظه خود می‌سپارند،که این یکی دیگر از عوامل فراموش کردن متن در سخنرانی است. چرا نباید متن سخنرانی را حفظ کنیم؟ چون وقتی‌که روبروی مخاطبان قرار می‌گیریم به یادآوردن متن در سخنرانی مشکل می‌شود و ازآنجایی‌که مخاطبان منتظر سخنرانی ما هستند ما دچار استرس و ترس بیشتر می‌شویم و فقط به این فکر می‌کنیم که حرفی بزنیم و این مسئله در سخنرانی باعث می‌شود متن سخنرانی که حفظ کرده‌ایم را به یاد نیاوریم و کار ما در سخنرانی خراب می‌شود که مطمئناً هیچ سخنرانی دوست ندارد که در سخنرانی خراب‌کاری کند و اعتبار خود را از دست بدهد بنابراین هیچ‌وقت متن سخنرانی را حفظ نکنید تا دچار عدم موفقیت نشوید. و در ادامه راه‌حل بهتری بجای حفظ کردن متن سخنرانی را با شما به اشتراک می‌گذارم.

نداشتن ابزار کمکی در سخنرانی

نداشتن ابزار کمکی اسلاید و تخته وایت برد و… باعث فراموش کردن متن در سخنرانی می شود ولی استفاده از ابزارهای کمکی می‌توان به شما کمک شایانی بکند و از فراموش کردن متن درسخنرانی جلوگیری می‌کند و پیشنهاد من به شما این است که بجای حفظ کردن متن سخنرانی می‌توانید از ابزارهای کمکی برای فراموش نکردن متن سخنرانی استفاده کنید. البته توصیه من به شما این است که اگر نحوه استفاده از ابزارهای کمکی در سخنرانی را بلد نیستید باید خوب یاد بگیرید تا در صورت به وجود آمدن مشکل سریعاً آن را حل‌وفصل کنید. در ضمن ابزار کمکی در سخنرانی به شما برای ارائه بهتر کمک می‌کنند نه اینکه به‌جای شما ارائه را انجام دهند.

استفاده از متن تایپی در سخنرانی

هنگامی‌که از متن تایپی استفاده می‌کنید مواظب باشید که از فونت تیتر استفاده کنید و اندازه نوشته متن شما باید بزرگ باشد طوری که در سخنرانی وقتی از متن خود ۳ متر دور می‌شوید بتوانید به‌راحتی متن خود را با یک نیم‌نگاه بخوانید و راجع آن توضیح دهید. در ادامه قصد دارم راه‌حل‌های پیشنهادی بسیار کاربردی و مؤثر برای شما مطرح کند که در صورت نیاز در سخنرانی از این راه‌حل‌ها استفاده کنید تا از فراموش کردن متن در سخنرانی جلوگیری کنید.

راه‌حل‌های پیشنهادی در سخنرانی

استفاده از راه‌حل‌ها اجباری نیست و شما می‌توانید به هر شکلی که دوست دارید از آن‌ها در سخنرانی استفاده کنید و در سخنرانی بدرخشید تا باعث فراموش کردن متن در سخنرانی نشوید.

  1. نوشتن سرفصل‌ها برای فراموش نکردن متن در سخنرانی

از کل متن سخنرانی فقط سرفصل‌های را برای فراموش نکردن متن سخنرانی بر روی کاغذ بنویسید تا در صورت لزوم با یک نیم‌نگاه بتوانید متن سخنرانی را به یاد بیاورید و اگر نتوانید با دیدن سرفصل‌های متن سخنرانی بقیه مطالب را به‌ خاطر بیاورید معلوم می‌شود که هنوز در رابطه با حوزه کاری خود اطلاعات کافی ندارید و باید بیشتر مطالعه در رابطه با حوزه کاری خود داشته باشید.

  1. استفاده از چندرنگ متفاوت برای فراموش نکردن متن در سخنرانی

سرفصل‌های متن سخنرانی خود را با چندرنگ متفاوت بنویسید، این کار باعث جلوگیری از فراموش کردن متن در سخنرانی کنید و به هر رنگ به مغز یک مسیر مشخص می‌دهد. تمام مطالبی که در این مقاله گفته‌شده را من در سخنرانی امتحان کرده‌ام و واقعاً کاربردی بودند و امیدوارم که شما هم از این مطالب نهایت استفاده را ببرید و در سخنرانی خود به کار بگیرد تا از فراموش کردن متن در سخنرانی جلوگیری کنید.

شاد و سربلند باشید.www.rabetesaz.com

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *