مدیریت ترس از سخنرانی
شهریور ۱۴, ۱۳۹۶
sokhanrani
اشتباهات سخنرانان تازه کار
اسفند ۲۴, ۱۳۹۶

دلایل ترس از سخنرانی را باید مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار داد تا بتوانیم سخنرانی خوبی داشته باشیم.
البته خیلی ها به این مسئله اهمیت نمی دهند و بارها و بارها ولی در شرایط جدید یا محیط جدید قرار می گیرند از قبل آماده نمی شوند یا آمادگی کمی دارند به همین دلیل شکست در سخنرانی اتفاق می افتد.
در ادامه به بعضی از دلایل ترس از سخنرانی می پردازم که با رعایت اینها می توانی ترس از سخنرانی را کاهش دهید.
مسئله بسیار مهم این است که با دانستن دلایل ترس از سخنرانی، ترس از سخنرانی شما کاهش پیدا نمی کند بلکه نکاتی که در ادامه خواهم گفت را باید در سخنرانی رعایت کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
محتوای کل مقاله در رابطه با نکات زیر است که موردی آنها را بررسی می کنیم:

  • بعضی از دلایل ترس از سخنرانی
  • ترس از سخنرانی از بین نمی رود
  • عدم اعتماد به نفس در سخنرانی
  • نداشتن اطلاعات 
  • نا آشنا بودن با محیط 
  • عدم شناخت مخاطب
  • ترس از قضاوت 
  • ترس از خرابکاری
  • انکار ترس
  • گفتگوهای درونی

ترس از سخنرانی از بین نمی رود

نکته بسیار مهم که باید همه بدانیم ترس از سخنرانی معمولا از بین نمی رود بلکه به مرور زمان کاهش می یابد.
ولی مسئله نگران کننده این است که هرگاه ترس از سخنرانی نداشتید یعنی هیجان در ارائه مطلب ندارید و یکی از ویژگی های سخنرانهای موفق عصبانی شدن آنها در سخنرانی است که مخاطبان را به وجد می آورند.

پس ما باید بترسیم و اقدام کنید.

عدم اعتماد به نفس در سخنرانی

تعریف اعتماد به نفس: اطمینان از انجام کاری در حد استاندار مشخص. یعنی ما بتونیم کاری را که از ما می خواهند انجام دهیم در حد استاندارد انجام دهیم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
مثال واقعی: من دوستی دارم که هنگام صحبت در جمع و موقعی که روی صندلی نشسته بهتر می تواند صحبت کند ولی وقتی پای سخنرانی و باید ایستاده صحبت کند خوب عمل نمی کند، پس نتیجه می گیریم که این شخص هنگام سخنرانی اعتماد به نفس ندارد و باید روی این مسئله کار کند.
یکی از راههای مهم که می تواند تاثیر شدیدی برروی افزایش اعتماد به نفس بگذارد این است که ما به مکانی برویم یا اگر در فامیل شخصی داریم که از نظر ما از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد رفتار و نوع حرکات جسمی و روحی اش را زیر نظر بگیریم و همانند او رفتار یا حرکت کنیم.
معمولا اشخاط با اعتماد به نقس با صدای بلندتر و شمرده تر صحبت می کنند و گامهای بلند و محکم بر می دارند و افراد منظمی هستند.

adame atemad benafs dar sokhanrani

نداشتن اطلاعات

نداشتن اطلاعات در رابطه با موضوع می تواند باعث عدم اعتماد به نفس و یکی دیگر از دلایل ترس از سخنرانی است که باعث خراب شدن سخنرانی ما می شود.
پس هر موقه به سخنرانی دعوت شدید و یا قرار است سخنرانی ارائه کنید تا می توانید در رابطه با موضوع پیشنهادی یا سخنرانی اطلاعات جمع آوری کنید تا حین سخنرانی دچار چالش و عدم موفقیت در سخنرانی نشوید.
ولی نکته مهم اینجاست قرار نیست تمام مطالب جمع آوری شده را سر مخاطب بریزید و به استلاح آن را بم باران اطلاعات کنید
فقط کافی است آمادگی از قبل داشته باشید و خود را برای سوالاتی که احتمال داره از شما سوال شود با داشتن اطلاعات زیاد مدیریت کنید.
پس نتیجه می گیریم که داشتن اطلاعات کافی یکی از دلایل ترس از سخنرانی را خنسا می کند و می توانید با اعتماد به نفس بیشتری سخنرانی کنید.

 

نا آشنا بودن با محیط

نا آشنا بودن با محیط کار خراب کن است. وقتی با محیطی که قرار است در آن سخنرانی کنیم یا سخنرانی داریم آشنا نباشیم، یعنی هنگام سخنرانی کجا می ایستم تا بهت با مخاطبان ارتباط برقرار کنم.
یا سالنی که قرار است در آن سخنرانی کنم وضعیت دستگاه سرمایشی یا گرمایشی آن به چه صورت است که مخاطب احساس راحتی کند و با سخنران و محتوا بهتر ارتباط بگیرد.
اگر سالن گرم است به برگزار کننده یاد آوری کنم که چند ساعت قبل کولرها را روشن کند و یا اگر سالن سرد است و در فصل سرما هستیم وسایل گرمایشی را چند ساعت قبل روشن کند.
چون اگر مخاطب در شرایط مطلوب یعنی راحت قرار نگیرد به سخنرانی ما توجه نمی کند و ما در سخنرانی دچار عدم موفقیت می شویم.
آیا قرار است سیستم صوتی استفاده شود اگر استفاده شود باید یک مسئول سیستم صوتی در سالن حضور داشته باشد تا در صورت بروز مشکل سریعا آن را برطرف کند.
اگر قرار است از میکروفون استفاده کنم نوع میکروفون را بدانم مثلا میکروفون یقه ای است یا سیمی یا بیسمی تا سخنران بداند در چه محدوده ای می تواند حرکت کند. بهترین کار این است که حداقل یک ساعت قبل در محیط سخنرانی حضور داشته باشیم و محیط را شخصا مورد ارزیابی قرار دهیم تا در سخنرانی دچا ترس و دلهره نشویم.

عدم شناخت مخاطب

بارها و بارها به این نکته مهم در مقالات قبلی اشاره کرده ام که مهمترین مسئله در سخنرانی شناخت مخاطب است.
وقتی ما بدانیم مخاطب به چه دلیلی در سخنرانی ما حضور دارد می توانیم محتوایی که قرار است ارائه کنیم را براساس نیاز آن مخاطب تنظیم و جم آوری کنید.
سخنرانی هایی که طبق نیاز مخاطب باشند بهتر مورد استقبال و توجه قرار می گیرند تا اینکه به مخاطب هیچ ربطی نداشته باشند.
پس از قبل شناخت مخاطب را در دستور کار خود قرار دهید و سخنرانی خود را براساس آن طراحی کنید.

ترس از قضاوت

ترس از قضاوت یکی دیگر از دلایل ترس از سخنرانی است که در ذهن ما اتفاق می افتد.
سخنران هر کاری بکند حتی اگر بهترین محتوا را جم آوری کند و بهترین ارائه را داشته باشد بازهم یکسری از مخاطب هستند که می خواهند مطالب گفته شده را تمرین یا اجرا نکنند و بهانه می آورند و شما را قضاوت می کنند.
پس از قضاوت دیگران نترسید و اینکه چه فکری در رابطه با من می کنند شما بیشترین سعی خود را بکنید مطمئنا خیلی ها از سخنرانی شما استقبال می کنند.

tars az gezawat

ترس از خرابکاری

نکات مهم برای خرابکاری نکردن!
یک:هیچ اطلاعاتی را بدون منبع معتبر ذکر نکنید، ممکن است، سخصی در آن جمع اطلاعات را تکذیب کند.
دوم:اگر کلمه ای را اشتباه گفتید سریعا از آن رد شوید، در این شرایط مخاطبان متوجه اشتباه شما نمی شوند ولی اگر هنگام اشتباه گفتن یک کلمه مکث کردید مخاطبان متوجه می شوند و ممکن است به شما بخندند.
اگر کلمه ای را اشتباه گفتید و مخاطبان متوجه شدن و زدن زیر خنده شما هم با آنها بخندید، مبادا عصبانی شوید چون نمی توانید خوب سخنرانی کنید.
شما می توانید از این فرصت اشتباه کردن به نفع خودتان و در ادامه هرگاه جو خسته کننده شد به آن کلمه را بگویید تا بازهم مخاطبان بخندند.
ترس از خراب شدن وسایل سخنرانی: وقتی در سخنرانی شما وسیله مانند سیستم صوتی یا غیره خراب شد عقب بایستید و اجازه دهید مسئول مربوطه آن مشکل را برطرف کند و خودتان را درگیر نکنید.

انکار ترس از سخنرانی

از کوچکی به ما یاد دادن که نباید بترسیم و این مسئله تا الان که الانه باعث شده که احساس ترس را انکار کنیم که این اشتباه است ما باید بترسیم و این احساس را درک و تجربه کنیم ولی اقدام لازم را جهت حرکت به جلو انجام دهیم.
احساس انسان متقیر است و ما با حرکت کردن یعنی اقدام به سخنرانی می توانیم احساسمان را تغییر دهیم.

ankare tars az sokhannrani

گفتگوهای درونی

گفتگوی های درونی عوامل بازدارنده ای هستند که درون ما اتفاق می افتند.
مثال: هنگامی که می خواهیم سخنرانی کنیم صداهایی درون ما اتفاق می افتد که می گویند تو نمی تونی، خراب می کنی، اون بار یادته خراب کردی، اصلا این کاره نیستی، بی خیال شو، ولی روش دوم: تو می تونی، اگر می خوای برنده بشی باید سخنرانی کنی، اونبار خوب سخنرانی کردی و از این نوع گفتگوها که ما باید در لحظه تمام گفتگوها چه خوب چه بد را خاموش کنیم و بریم  تا سخنرانی عالی داشته باشیم.
اینها بعضی از دلایل ترس از سخنرانی است که با رعایت کردن همین چند نکته ساده می توانید جهشی بزرگ در سخنرانی خود داشته باشید.
متشکرم که با با به کارگیری مطالب این مقاله و انتشار آنها به پیشرفت کشورمان کمک می کنید.
لطفا نظرتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید شاد و پیروز باشید.

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *