ساده سازی سخنرانی
ساده سازی سخنرانی
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶
آموزش سخنرانی در جمع
سخنرانی مدیریت شده
خرداد ۱۶, ۱۳۹۶

تحقیقی که در باره ترس از سخنرانی در آمریکا انجام شده: این تحقیق که در سال هزار و نه صد و هفتاد میلادی انجام شده، نشان می دهد بیش از چهل و یک در صد از نمونه آماری دوهزار و پانصد نفر شهروند آمریکایی، بزرگ ترین ترس خود را، ترس از سخنرانی و صحبت  کردن در جمع می بینند. این افراد گفته اند که ترس از سخنرانی و سخنوری بیشتر از مرگ برایشان ترسناک است به موقع زمانی که سخنرانی آنها مورد قضاوت و یا تحلیل دیگران قرار می گیرد. پس نتیچه می گیریم، اگر نتوانیم ترس از سخنرانی و سخنوری را مدیریت کنیم فرصتهای سرنوشت سازی را از دست خواهیم داد.

مهمترین دلیل ترس از سخنرانی

نکته بسیار مهم: نداشتن آمادگی قبلی مهمترین دلیل ترس از سخنرانی و سخنوری است که ما باید قبل از اینکه بخواهیم در جمعی جضور پیدا کنیم سخنرانی خود را آماده کنیم تا در صورت لزوم آمادگی قبلی به کمک ما بیایید و باعث ضایع شدن در سخنرانی نشود.

تمام سخنرانهای بزرگ ترس از سخنرانی دارند ولی این ترس به مرور با حضور در صحنه و تمرین سخنرانی کمتر می شود و اگر ترس از سخنرانی نداشته باشیم نمی توانیم با هیچان مطالب خود را به مخاطبان منتقل کنیم.

هیجان داشتن در ارائه سخنرانی باعث می شود که مخاطبان به گفته های شما ایمان بیاورند و درصورت ایمان آوری به شما امکان اجرای چیزهایی که می گویید از طرف مخاطب بیشتر می شود.

داشتن آمادگی قبلی برای طولانی مدت یعنی انجام دادن تمرینات سخنرانی منظم و روزانه طوری که بعد از مدتی ناخودآگاه ساختار بندی شده سخنرانی کنیم. در برخوردهای روزانه با همگاران اعضای خانواده و… تمرینات سخنرانی را اجرایی کنید و بازخورد بگیرید.

آمادگی از قبل درسخنرانی

داشتن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در سخنرانی و سخنوری باعث کاهش ترس از سخنرانی می شود که این مسئله کمک شایانی به ما هنگام سخنرانی می کند. اعتماد به نفس یعنی اینکه ما ارائه خود را در حد استاندار انجام دهیم نه بیشتر و نه کمتر.

سخنرانی کردن در حد استاندار تمرین می خواهد و اطلاعات ما در رابطه با موضوع کافی نیست. یعنی اینکه ما باید تمرین کرده باشیم و قبل از سخنرانی آمادگی داشته باشیم. البته اگر می خواهید سخنرانی خوبی داشته باشید و اشتباهات کمتری انجام بدهید.

هنگام سخنرانی و ایستادن روبروی مخاطبان فشار زیادی به سخنران می آورد خصوصا اگر تازه کار باشید ولی به مرور این مسئله را راحت تر می پذیرید که مخاطبان شما دوست دارند شما برنده شوید نه اینکه شکست بخورید. پس هر گاه می خواهید با اعتماد به نفس سخنرانی کنید به این مسئله توجه کنید که مخاطبان همراه شما هستند. پس سر و شانه خود را مانند برنده ها بالا بگیرید و محکم صحبت کنید تا اینکه سر و شانه خود را پایین بگیرید و مانند بازنده ها باشید.

ترس از سخنرانی

شکست پایان کارنیست

شکست خوردن در سخنرانی پایان راه نیست. باید دلیل شکست را پیدا کنیم و سعی کنیم که راه حل مناسب برایش پیدا کنیم تا دوباره آن اشتباه را تکرار نکنیم. پیشنهاد می کنم که بعد از هر سخنرانی وقتی را برای ارزیابی خود بگذارید و دقیقا سخنرانی خود را بررسی کنید که چه جاهایی می توانستید بهتر عمل کنید تا بار بعدی بهتر عمل کنید. پس نتیجه می گیریم شکست پایان راه نیست ما باید شکست بخوریم و بازهم شکست بخوریم ولی از شکستهایمان تجربه کسب کنید و به جلو حرکت کنیم.

تجریه ای که در شکست نهفته است ما را قوی تر می کند. تا می توانی حرف بزنید و در جمع صحبت کنید تا ترس از سخنرانی درونتان کمتر شود باز هم این نکته مهم را یادآوری می کنم، ترس از سخنرانی هیچ گاه از بین نمی رود فقط مدت زمان ترس از سخنرانی کمتر می شود و اگر بعد از مدتی تمرین سخنرانی و صحبت در جمع دیگر هیچ ترسی نداشته اید این مسئله خطرناک است چون هیجان دیگر در صحبتهای شما وجود ندارد. پس نتیجه می گیریم که ما باید بترسیم و اقدام کنیم تا نتیجه مطلوب از اقداماتمان حاصل کنیم.

خودتان را باور داشته باشید

باور اینکه من می توانم سخنران خوبی باشیم به ما کمک می کند تصویر قشنگی از آینده یعنی بعد از سخنرانی داشته باشیم. دیل کارنگی می گوید: سخنرانی کردن   مانند شیرجه زدن در استخر است.

یعنی ما هنگام سخنرانی هم می ترسیم و هم خوشحالیم از اینکه در رابطه با موضوع مورد علاقه خود سخنرانی می کنیم. سخنرانی کردن مانند تمرین بدن سازی است، یعنی با تمرین کردن عضله بوجود می آید. البته این را باید به خاطر داشته باشید که تمرین مداوم و منظم باعث ایجاد تغییر می شود، و نه تمرین که ماهی یا هفته ای یک بار صورت می گیرد. این نوع تمرینات به هیچ دردی نمی خوردند چون تا می خواهیم به تمرینات سخنرانی عادت کنیم از آنها دست می کشیم و هنگام دست کشیدن تغییر هم متوقف می شود و باید دوباره انرژی بیشتری صرف تمرین کردن کنیم.

هر روز وقتی برای خود تعیین کنید و به طور منظم تمرینات سخنرانی را انجام دهید تا نتیجه موققیت آمیز حاصل از انجام تمارین صورت گیرد.

با تمرین کردن منظم و مستمر می توان ترس از سخنرانی کرد ن را مدیریت کرد و به سخنران خوبی تبدیل شد. پس زنده باد هر که تمرین کند و از تغییری که بوجود می آید لذت می برد.

مدیریت ترس از سخنرانی

راه حلهای پیشنهادی

در ادامه قصد دارم چند راه حل پیشنهادی در رابطه با ترس هنگام سخنرانی کردن بگوییم که بسیار موثر واقع شده اند.

  • قبل از سخنرانی تمرین کنید و چندین بار متن سخنرانی را مرور کنید.
  • تصویر سازی کنید. سخنرانی را در ذهن خود مرور کنید.
  • دست نوشته که فقط کلمات کلیدی روی آن نوشته شده در جیب خود داشته باشید.
  • نترسید و اقدام کنید و به خود ایمان داشته باشید که می توانید در حد استاندار سخنرانی کنید.
  • تا می توانید کلیپ سخنرانی تماشا کنید و سخنرانها ایده بگیرید.
  • کتاب نوشته شده برای سخنرانی را رایگان دانلود کنید و از آن ایده بگیرید.

ترس از سخنرانی

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

3 دیدگاه ها

  1. محمد گفت:

    متشکرم از مطلب مفید شما.

  2. […] کنید تا شنیدنش لذت بخش شود. البته داستان باعث کاهش ترس از سخنرانی می […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *