آموزش سخنرانی در جمع
دانلود سخنرانی
خرداد ۲۷, ۱۳۹۶
مدیریت ترس از سخنرانی
شهریور ۱۴, ۱۳۹۶

اصول سخنرانی هرچند ساده هستند ولی نیاز به یادگیری و تمرین آنها است. خیلی ها اصول سخنرانی را در سخنرانی خود به کار نمی گیرند و دچار شکست می شوند. البته ناگفته نماند که اصول سخنرانی زیاد هستند و من در ادامه قصد دارم به چند اصل مهم که اگر آنها را رعایت کنید تاثیر شگفت انگیزی در ارائه خود مشاهده  می کنید.

مشخص کردن هدف

وقتی که هدفتان را در سخنرانی مشخص می کنید در ادامه مسیر و پیدا کردن منابع مورد نیاز کارتان بسیار ساده می شود. مشخص کردن هدف در سخنرانی مانند این است که شما یک نقشه راه دارید و با داشتن نقشه می توان بهتر عمل کرد و مجرایی در ذهن مخاطب با صحبت کردن باز می کنید و کم کم به این مجرا با چیدن مناسب محتوا در ذهن مخاطب ادامه می دهید. پس قبل از سخنرانی هدفتان را مشخص کنید تا ادامه مسیر برایتان آسان تر شود.

شناخت مخاطبان

شناخت مخاطبان یکی دیگر از اصول مهم سخنرانی است که می توانید از آن نهایت استفاده را ببرید. در شناخت مخاطب وسواس به خرج دهید و هر چقدر بیشتر مخاطبانتان را بشناسید بهتر می توانید محتوایی که در سخنرانی ارائه می کنید را با آنها سازگارتر کنید. استرس و عدم اعتماد به نفس زمانی به وجود می آید که شما شناختی از مخاطبان ندارید. پس تا می توانید در رابطه با مخاطبانتان تحقیق و بررسی کنید تا نتیجه مطلوب بگیرید.

جذاب شروع کنید

از کوزه همان برون در آید که در اوست. سعی کنید سخنرانی را با سوالی که برای مخاطب چالش برانگیز بوده شروع کنید. یعنی مخاطب در این زاویه از زندگی مشکل دارد و شما سوالی طرح می کنید و از دیدگاه مخاطب به آن سوال جواب و یا در رابطه با آن توضیح می دهید. گاها می توانید از مخاطبان برای جواب دادن سوال استفاده کنید و اجازه مشارکت در بحث را به آنها بدهید. در دوره غیرحضوری سخنرانی مدیریت شده در رابطه با شروع جذاب نکاتی کاربردی را گفته ام.

حرکت کنید و یک جا نایستید

هنگام سخنرانی یک جا نایستید و حرکت کنید. چشم انسان اگر چند دقیقه به یک نکته یا شیع نگاه کند و خیره شود بعد از مدتی خسته می شود. شما هم اگر در سخنرانی یک جا بایستید بعد از مدتی مخاطبان از نگاه به شما خسته می شوند. قدم زدن در سخنرانی به کاهش استرس کمک شایانی می کند و انرژی ارائه شما را افزایش می دهد. قبل از سخنرانی محدوده قدم زدنتان را مشخص کنید یعنی در کدام محدوده حرکت کنید که همه مخاطبان بتوانند شما را ببینند. اکثر سالنهایی که من در آنها سخنرانی کرده ام روی سن قالی موجود هست که مخاطبان هر جای سالن قرار دارند می توانند شما را ببینند.

تمرین اصول سخنرانی

بارها و بارها من این مسئله را مطرح کرده ام که و می کنم. که سخنرانی را باید تمرین کنید و اگر اصول سخنرانی را تمرین نکنید هیچ تغییری حاصل نمی شود. ولی من ابراهیم سواری نویسنده کتاب۱۰شاه کلید سخنرانی به شما قول می دهم اگر اصول گفته شده در این سایت را رعایت کنید از تغییری که در سخنرانی خود ایجاد می شود شگفت زده می شود.

بعد از مدتی این تغییرات چنان بزرگ می شود که باعث ایجاد وجه تمایز شما با دیگر سخنرانها می شود. پس یادگیری و تمرین اصول سخنرانی را در برنامه خود داشته باشید و مدام و مستمر در این زمینه فعالیت کنید تا در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید.

اگر می خواهید در رابطه با سخنرانی مدیریت شده و طراحی سریع سخنرانی بیشتر بدانید برروی تصویر زیر کلیک کنید و رایگان کتاب سخنرانی مدیریت شده را دانلود کنید. این کتاب را بارها و بارها بخوانید و تمرینات گفته شده را در برخوردهای روزانه با اشخاص تمرین کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

سخنرانی مدیریت شده

 

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *