dlayale tars az sokhanrani
دلایل ترس از سخنرانی
شهریور ۲۳, ۱۳۹۶
چگونه سخنرانی را شروع کنیم ؟ و اشعار زیبا برای شروع سخنرانی
چگونه سخنرانی را شروع کنیم؟ اشعار زیبا برای شروع سخنرانی
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

اشتباهات سخنرانان تازه کار این است که برای سخنرانی که در پیش دارند تلاش چندانی نمی کنند یا تلاشی اصولی و علمی نمی کنند، به همین خاطر در ادمه قصد دارم اشتباهات سخنرانان تازه کار را بگویم.
این یک توهم است که در سخنرانی نباید اشتباه کرد ولی وقتی از اشتباهمان آگاه شدیم و بازهم این اشتباه را تکرار می کنیم یعنی در حقیقت مرتکب حماقت شده ایم. چون تکرار یک اشتباه و انتظار نتیجه متفاوت یعنی حماقت که این نکته ای است از اشتباهات سخنرانان تازه کار.
در ادامه قصد دارم در رابطه با مطالبی که از اشتباهات سخنرانان تازه کار کم شود صحبت کنم. نداشتن هدف و شناخت نداشتن از کسانی که قرار است برای آنها سخنرانی کنیم باعث شکست ما در سخنرانی میشود.
سخنرانی یک کل است که از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که با کنار قرار دادن این اجزاء می توانیم عملکرد بهتری در سخنرانی ارائه کنیم.

اشتباهات سخنرانان تازه کار
نداشتن هدف

وقتی صحبت اشتباهات سخنرانان تازه کار می شود یکی از این اشتباهات نداشتن هدف در سخنرانی است.
وقتی هدفی در سخنرانی نداشته باشیم و اینکه در ادامه می خواهیم به چه نتیجه ای برسیم باعث سردرگمی ما می شود و از این شاخه به آن شاخه می پریم.
وقتی در سخنرانی هدفه نداشته باشیم پراکنده صحبت می کنیم و پیگیری مطالب از جانب حضار سخت می شود و باعث انزجا آنها می شویم و مخاطبان متوجه می شوند که ما بدون هدف و برنامه ریزی در حال سخنرانی هستیم و بعد از مدتی تصمیم می گیرندکه به صحبتهای ما توجه نکنند و یا از سالن خارج می شوند و یا اینکه به گوشی و شبکه های اجتماعی پناه می برند.
پس قبل از هر سخنرانی هدف خود را مشخص کنید یعنی اینکه من با ارائه این سخنرانی می خواهم مخاطبان را متقاعد به خرید محصول کنم یا اینکه می خواهم از استادم نمره بگیرم و یا اینکه می خواهم در رابطه با موضوعی که مطرح کردم دفاع کنم.

نشناختن مخاطب

یکی دیگر از اشتباهات سخنرانان تازه کار این است که سخنرانی را برای خودشان انجام می دهند و این مسئله بسیار مهم را فرآموش می کنند که سخنرانی برای مخاطب است.
پس باید تا نهایت تلاش خود را برای شناخت مخاطب بکنید البته اگر می خواهید سخنرانی اثرگذار و مخاطب پسند داشته باشید.
ما باید از علایق و دانش و سن وسال و جنسیت مخاطبان بیشتر اطلاع داشته باشیم و محتوا را بر اساس علایق و شناختی که از مخاطبان به دست آورده ایم طراحی و سازماندهی کنیم البته من در مقاله شناخت مخاطب مفصل در این رابطه توضیح داده ام.
وقتی بدانیم چه کسانی در سخنرانی شما حضور دارند ادامه کار برای شما آسان تر می شود. پس با پرس و جو از کسی که شما را به سخنرانی دعوت کرده یا کسانی که قبل تر از شما برای همین مخاطبان سخنرانی کردند اطلاعات در رابطه با مخاطبان بگیرید.

اشتباهات سخنرانان تازه کار

مرگ به وسیله پاورپوینت یا دست نوشته

این مسئله ای بسیار مهم است که پاورپوینت یا دست نوشته به شما در ارائه مطالب کمک می کنند نه اینکه جای شما سخنرانی را انجام می دهند. پس باید بسیار محتاط عمل کنید.
اگر از پاورپوینت استفاده می کنید باید از اسلایدهای کمی که بتوانید در مدت زمان تعیین شده آنها را ارائه دهید استفاده کنید و بقیه را حذف کنید.
مسئله بعدی استفاده از پاورپوینت این است که در هر اسلاید مطالب کمی و بصورت نکته ای بنویسید تا در سخنرانی فقط رشته کلام را به شما یادآور کنند نه اینکه از روی اسلاید بخوانید.
تا جایی که امکان دارد از تصویر مرتبط به موضوع استفاده کنید تا مخاطبان بیشتر درگیر سخنرانی شما شوند و ارائه شده برایشان ملموس تر باشند.
از کنتراست رنگ نهایت استفاده را بکنید مخاطبان برای دیدن مطالب به زحمت نیفتند، و کلمات را بزرگ بنویسید تا کسانی که آخر سالن هستند هم بتوانند مطالب نوشته شده را بخوانند.
وقتی هم از دست نوشته استفاده می کنید سعی کنید کلمات را بزرگ و تیتری بنویسید تا هنگام سخنرانی برای نگاه کردن به دست نوشته دچار مشکل نشوید. یک برگه A4 را از وسط نصف کنید و نکات مهم را روی آن بنویسید.
از کلی گویی در دست نوشته اجتناب کنید چون ممکن است حین سخنرانی به دنبال مطالب باشید و تماس چشمی را برای مدت طولانی با مخاطبان قطع کنید و دچار استرس می شوید.
از روی دست نوشته نخوانید مخاطبان متوجه می شوند و به شما بدبین می شوند البته بجز موارد خاص مانند متن سیاسی که جابه جا شدن یک نکنه ممکن است مفهوم کل موضوع را عوض کند.

مرگ بوسیله پاورپوینت

صدای یکنواخت 

یکی دیگر از اشتباهات سخنرانان تازه کار این است که کل سخنرانی را با صدای یکنواخت ادامه می دهند.

این مسئله که در سخنرانی صدای یکنواخت داشته باشید بسیار خطرناک است چون بعد از مدتی مخاطبان خسته می شوند و تصمیم می گیرند به صحبتهای شما گوش ندهند.
پیشنهاد می کنم در حین سخنرانی صدای خود را بالا و پایین ببرید و گاها روی کلمات بسیار مهم تاکید شدید بکنید تا مخاطبان صحبتهای شما را متوجه شوند و اهمیت موضوع را درک کنند. گاها سکوت کنید و نگاهی به مخاطبان بکنید تا مخاطبان صحبتهای شما را پردازش کنند و کمی مغزشان هم استراحت کند.
وقتی می خواهید سخنرانی خود را پایان دهید و یا در حال جمع بندی سخنرانی هستید مطالب را با سرعت بیشتری ارائه کنید تا سخنرانی شما تاثیر بیشتری داشته باشد و مخاطبان را وادار به اقدام به عمل کند.

نداشتن آمادگی

آماده نشدن برای کاری آماده شدن برای شکست است. وقتی برای سخنرانی که در پیش داریم آماده نشویم و یا اینکه آماده شدن برای سخنرانی را به دقیقه۹۰ محول کنید بزرگترین اشتباه را مرتکب شده ایم و مقدمات شکست را فراهم کرده ایم.
بعضی ها اعتقاد دارند که انجام کار در دقیقه۹۰ و زیر فشار بودن بازخوردشان را چندبرابر می کند، ولی این کار اشتباه است ما باید از موقعی که به ما خبر دادن که قرار است در تاریخ فلان سخنرانی کنیم برنامه ای برای آماده شدن بچینیم و شروع به جم آوری اطلاعات، شناخت مخاطب، سازماندهی سخنرانی، تعیین هدف، طراحی پاورپوینت یا دست نوشته، انجام تمرینات بکنیم تا در روز سخنرانی هم ایده های زیادی داریم و هم سخنرانی اثرگذاری ارائه می کنیم.
آماده شدن برای سخنرانی برگ برنده ما در سخنرانی می باشد، حتی اگر بارها و بارها سخنرانی کرده ایم و به سخنرانی مسلط هستیم.

طول دادن سخنرانی

حتما شما اشتباهات سخنرانان تازه کار را دیده اید که شروع به سخنرانی می کنند و زمان در نظر گرفته را فرآموش می کنند و کلا فرآموش می کنند که سخنرانی برای حضار است و ممکن است شخصی جای دیگری جلسه داشته باشد و یا قرار است با خانواده اش به تفریح بروند ولی آنها بدون توجه ادامه می دهند تقلا می کنند که سخنرانی را ادامه دهند را دیده اید.
سخنرانانی که زمان تعیین شده را در نظر نمی گیرند شکست می خورند. بهترین راه این است که در سخنرانی وقت را رعایت کنیم و بیش از وقت تعیین شده صحبت نکنیم و یا در شروع سخنرانی زمان سخنرانی را به مخاطبان اعلام کنیم.
طول دادن سخنرانی باعث می شود مخاطبان دیگر به صحبتهای ما توجه نکنند و فقط به فکر فرار از سالن سخنرانی باشند. یادتان باشد سخنرانی برای مخاطب است.

طول دادن سخنرانی

لطفا اشتباهات سخنرانان تازه کار را مرتکب نشوید، تاجایی که می توانید در رابطه با مخاطبانی که قرار است برای آنها سخنرانی کنید تحقیق کنید و اطلاعات جم آوری کنید، هدف خود را دقیق مشخص کنید و طبق آن پیش بروید، سخنرانی را طول ندهید چو باعث انزجار مخاطبان می شود، و روی سازماندهی سخنرانی کار کیند.
من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب ۱۰شاه کلید سخنرانی و مدرس آموزش سخنرانی و سخنوری
شاد و پیروز باشید.
www.rabetesaz.com
اگر می خواهید سخنرانی مدیریت شده داشته باشید محصول سخنرانی مدیریت شده شما را برای رسیدن به هدفتان راهنمایی می کند.

 

sokhanrani

 

دانلود رایگان کتاب سخنرانی مدیریت شده

 

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

دیدگاه ها بسته شده است