Public speaking training
دلیل فراموش کردن متن سخنرانی
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶
lecture training and eloquence
ضایع شدن هنگام سخنرانی
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

آماده کردن متن سخنرانی

آماده کردن متن سخنرانی از خود سخنرانی مهمتر است، البته خیلی ها به این مسئله اعتقادی ندارند و می گویند که وقتی روی سن میریم حالا یه چیزی می گیم که این نوع تفکر کاملا اشتباه است و باعث موفق نشدن ما در سخنرانی می شود. حتما این جمله را شندیده اید که آماده نشدن برای کاری آماده شدن برای شکست است. وقتی برای موضوع سخنرانی آماده نشویم مطمئنا بستر شکست در سخنرانی را برای خودمان آماده می کنیم. در ادامه قصد دارم در رابطه با آماده کردن متن سخنرانی نکات مهمی را با شما به اشتراک بگذارم.

مشخص بودن موضوع سخنرانی

مشخص بودن موضوع سخنرانی به ما در آماده کردن متن سخنرانی بسیار کمک می کند. وقتی موضوع سخنرانی را مشخص کنیم می توانیم راحت اطلاعات مورد نیاز را جم آوری کرده و هنگام ارائه سخنرانی با منابع و اطلاعات بیشتری در حضور مخاطبان باشیم. سعی کنیم اطلاعاتی که جم آوری می کنیم حول و محور موضوع سخنرانی باشد و در کل آماده کردن متن سخنرانی به موضوع مشخص شده سخنرانی بپردازیم، تا سخنرانی موثرتری داشته باشیم. البته خیلی از سخنرانها این موارد را رعایت نمی کنند و در سخنرانی خود پراکنده و از این شاخه به آن شاخه می پرند و این اشتباه بسیار بزرگی محسوب می شود.

جم آوری اطلاعات مورد نیاز سخنرانی

جم آوری اطلاعات مورد نیاز سخنرانی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس ما در سخنرانی می شود. البته به این نکته باید توجه کنیم که ما برای آماده کردن متن سخنرانی ممکن است اطلاعات زیادی جم آوری کنیم ولی قرار نیست همه اطلاعات جمع آوری شده را در سخنرانی ارائه کنیم و ممکن است وقت ارائه همه اطلاعات را نداشته باشیم. نکته دیگر که بسیار اهمیت دارد در آماده کردن متن سخنرانی نباید مخاطب را غرق اطلاعات کنیم ولی اطلاعات کم ولی مفید که بعد از سخنرانی مخاطب فرصت اجرای محتوای ارائه شده را داشته باشد. برای آماده کردن متن سخنرانی ما اطلاعاتی را که مورد نیاز مخاطب است جم آوری می کنیم و آن اطلاعات را بصورت ساده بیان می کنیم. چون چیزی که ساده نیست حتما خیلی پیچیده است، و پیچیده گی متن سخنرانی باعث کیج شدن مخاطبان می شود.

نوشتن کل متن سخنرانی

نوشتن کل متن سخنرانی یعنی هرآنچه راجب موضوع سخنرانی به ذهنتان خطور می کند را بنویسید، بدون ترس از قضاوت یا خجالت و هیچ ترسی. پیشنهاد من برای آماده کردن متن سخنرانی نوشتن کل متن سخنرانی است، یعنی در گوشه ای خودکار به دست و روی کاغذ به مدت یک ساعت فقط بنویسیم. نوشتن به ما کمک می کند که خلاقیت ما در سخنرانی بیشتر شود. هنگام نوشتن مطالب جدید و ایده های جدیدی به دست می آوریم که باعث می شود در سخنرانی از آماده گی بیشتر ی برخوردار باشیم. و همان طور که قبل تر گفتم آماده نشدن برای کاری آماده شدن برای شکست است. پس تمام سعی خود را برای ارائه خوب بکنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

تمرین کردن متن سخنرانی

وقتی آماده کردن متن سخنرانی خود را تمام کرده اید نوبت به تمرین کردن متن می رسد. یک نکته بسیار مهم وقتی متن سخنرانی را آماده می کنیم و درگیر جم آوری اطلاعات مربوط به موضوع و نوشتن کل متن سخنرانی و تمرین مربوط را انجام می دهیم یک اتفاق بسیار مهم رخ می دهد و آن اتفاق این است که هنگام ارائه سخنرانی چنان آماده گی خواهیم داشت که مخاطبان از نحوه ارائه مطالب متحیر می شوند. برای تمرین کردن قبل از هر چیزی آن را با صدای بلند بخوانید و بعد با نوشتن نکات کلیدی روی تکه کاغذی به تنها کل سخنرانی را اجراء کنید، تا در صورت نیاز به اصلاح در نحوه ارائه سخنرانی سریعا اقدام کنید و متن سخرانی خود رابهبود بخشید. در ادامه یک هدیه برایتان در نظر گرفته ایم. این هدیه دانلود رایگان کتاب آموزش سخنرانی است. لطفا کتاب آموزش سخنرانی را چندین بار بخوانید و تمرینات گفته شده را اجرا کنید.

lecture training and eloquence

راستی!!!

عضو کانال تلگرام رابطه ساز شده اید؟ با عضویت در کانال تلگرام رابطه ساز از جدیدترین آموزشهای سخنرانی و تخفیف های فوق العاده محصولات با خبر می شوید. می خواهم عضو کانال تلگرام رابطه ساز شوم

ابراهیم سواری
ابراهیم سواری
به نام خدا من ابراهیم سواری هستم، نویسنده کتاب10شاه کلید سخنرانی و در سایت www.rabetesaz.com قصد دارم نکات کاربردی که باعث ایجاد رابطه طولانی مدت می شوند را مطرح کنم.

3 دیدگاه ها

  1. محمود غفاری گفت:

    بسیار عالی و آموزنده بود بخصوص قسمت تمرین ، چون تمرین کردن در سخنرانی یکی از موارد مهم و ضروری بشمار میاد
    ممنون از اموزش فوق العادتون

  2. سلام
    از نظرتان بسیار ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *